تاریخ : دوشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 4 March , 2024
1

برندگان جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۸ معرفی شدند

برندگان جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۸ معرفی شدند

شصت و هشتمین جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۸ با اعلام برگزیدگان به کار خود پایان داد ، فیلم خوک مانی حقیقی دست خالی از جشنواره برلین بازگشت.

برندگان جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۸ معرفی شدند

جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۸ با اعلام برندگانش خاتمه یافت

جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۸ با اعلام اسامی برگزیدگان خود در بخش های مختلف جشنواره به کار خود خاتمه داد . مانی حقیقی که با فیلم خوک در جشنواره فیلم برلین حضور داشت نتوانست جایزه ای در این جشنواره را از آن خود کند.

تام تیکور رییس داوران بخش مسابقه بین الملل و همکارانش شامل ادل رومانسکی تهیه کننده آمریکایی فیلم برنده اسکار «مهتاب»، سسیل دو فرانس بازیگر بلژیکی، ریویچی ساکاموتو آهنگساز ژاپنی، استفانی زاکارک منتقد فیلم مجله تایم و چما پرادو رییس فیلموتکا اسپانولا از اسپانیا، شنبه شب در مراسم اختتامیه، به معرفی برندگان این دوره می پردازند.

برندگان جایزه خرس طلا و جوایز خرس نقره ای جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۸

خرس طلایی بهترین فیلم:آدینا پینتیلی برای «لمسم نکن» از رومانی/آلمان/جمهوری چک/بلغارستان/فرانسه

خرس نقره ای جایزه بزرگ هیات داوران:مالگورزاتا زوموفسکا برای «ماگ» از لهستان

خرس نقره ای جایزه آلفرد باوئر:مارسلو مارتینسی برای «وارث» از پاراگوئه/آلمان/برزیل/اروگوئه/نروژ

خرس نقره ای بهترین کارگردان:وس اندرسون برای «جزیره سگ ها» از ایالات متحده و آلمان

جشنواره فیلم برلین 2018

اعلام اسامی برندگان جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۸

خرس نقره ای بهترین فیلمنامه:مانوئل آلکالا و آلونسو رویزپالاسیوس برای «موزه» از مکزیک

خرس نقره ای بهترین بازیگر مرد:آنتونی باژون برای «دعا» از فرانسه

خرس نقره ای بهترین بازیگر زن:آنا برون برای «وارث»

خرس نقره ای بهترین مشارکت هنری:النا اوکُپنایا برای طراحی لباس و صحنه در «دُولاتوف» از روسیه/لهستان/صربستان

بهترین مستند:«والس والدهایم» ساخته روت بکرمن از اتریش

تقدیر ویژه :«شمن سابق» ساخته لوییز بولونسی از برزیل

بهترین فیلم بلند اول:«لمسم نکن» ساخته آدینا پینتیلی از رومانی/آلمان/چک/بلغارستان و فرانسه

تقدیر ویژه:«یک فیل هنوز نشسته» ساخته هو بو از چین

خرس طلا برای بهترین فیلم کوتاه:«مردان پشت دیوار» ساخته اینس مولداوسکی از رژیم صهیونیستی

خرس نقره ای – جایزه گروه داوری برای فیلم کوتاه:«ایمفورا» ساخته ساموئل ایشیموی از سوییس و رواندا

جایزه فیلم کوتاه آئودی:«پیاده روی خورشیدی» ساخته ریکا بوکسی از دانمارک

جشنواره فیلم برلین 2018

اختتامیه جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۸ برگزار شد

اولین فیلم بلند داستانی پینتیلی مکاشفه ای درباره رابطه نزدیک است و در مرز بین واقعیت و خیال سفر احساسی سه شخصیت را دنبال می کند. “به من دست نزن” تولید مشترک رومانی، آلمان، جمهوری چک، بلغارستان و فرانسه است. این فیلم جایزه بهترین فیلم بلند اول جشنواره را نیز به خود اختصاص داد.

جایزه بزرگ هیئت داوران به “قیافه” به کارگردانی مالگوژاتا شوموفسکا دیگر کارگردان لهستانی رسید. این فیلم درباره مردی است که بعد از عمل جراحی صورت با بحران هویت روبرو می شود. این دومین موفقیت شوموفسکا در جشنواره برلین بود. او در ۲۰۱۵ نیز با فیلم “بدن” جایزه خرس نقره ای بهترین کارگردان برلیناله را از آن خود کرد.

وس اندرسن کارگردان آمریکایی برای “جزیره سگ ها” که فیلم افتتاحیه جشنواره امسال بود، برنده جایزه خرس نقره ای بهترین کارگردان شد. “جزیره سگ ها” مانند “آقای فاکس شگفت انگیز” (۲۰۰۹)، دیگر ساخته اندرسن یک انیمیشن استاپ-موشن است. داستان در ژاپن در آینده نزدیک روی می دهد، جایی که در آن سگ ها به خاطر نگرانی از انتقال آنفلوانزای سگی در یک جزیره قرنطینه هستند. فیلم، داستان پنج سگ محلی را دنبال می کند. بیل موری، برایان کرنستن، جف گلدبلوم، گرتا گرویگ، تیلدا سوئینتن، لئو شرایبر و باب بالابان از صداپیشه های این فیلم بودند که در مراسم اولین نمایش جهانی “جزیره سگ ها” اندرسن را همراهی کردند. “جزیره سگ ها” بعد از “خانواده رویال تننبام” (۲۰۰۲)، “زندگی در آب با استیو زیسو” (۲۰۰۵) و “هتل بزرگ بوداپست” (۲۰۱۴) چهارمین فیلم اندرسن بود که در بخش مسابقه بین الملل جشنواره برلین روی پرده رفت. “هتل بزرگ بوداپست” نیز فیلم افتتاحیه برلیناله بود و برنده خرس نقره ای جایزه بزرگ داوران شد.

آنا بران بازیگر پاراگوئه ای برای فیلم “وارثین” به کارگردانی مارچلو مارتینزی جایزه خرس نقره ای بهترین بازیگر زن را دریافت کرد. این فیلم داستان دو زن به نام های چلا (با بازی بران) و چیکیتا از خانواده هایی ثروتمند در آسونسیون در پاراگوئه است که بیش از ۳۰ سال است با هم زندگی می کنند، اما به تازگی وضعیت مالی آن ها خراب شده است، به طوری که مجبور شده اند اموالی را که به ارث برده اند، بفروشند. وقتی اوضاع بدتر می شود، چیکیتا به جرم کلاه برداری به زندان می افتد و اینجاست که چلا با یک واقعیت جدید روبرو می شود… “وارثین” که اولین فیلم مارتینزی است جایزه آلفرد بائر را نیز از آن خود کرد.

جایزه خرس نقره ای بهترین بازیگر مرد به آنتونی باژون بازیگر فرانسوی برای فیلم “دعا” به کارگردانی سدریک کان اعطاء شد. “دعا” درباره جوانی ۲۲ ساله به نام توماس (با بازی باژون) است که به مواد مخدر اعتیاد دارد. او برای ترک اعتیاد به جامعه ای از معتادان سابق که در نواحی کوهستانی در انزوا زندگی می کنند و برای درمان خود به دعا پناه برده اند، ملحق می شود و…

مانوئل آلکالا و آلونسو روئیس پالاسیوس برای فیلم مکزیکی “موزه” به کارگردانی روئیس پالاسیوس برنده جایزه خرس نقره ای بهترین فیلمنامه شدند. داستان این فیلم با بازی گائل گارسیا برنال در ۱۹۸۵ روی می دهد و درباره گروهی خلافکار است که سیستم امنیتی موزه ملی مردم شناسی مکزیکو سیتی را بی اثر می کنند و ۱۴۰ قطعه تاریخی را به سرقت می برند.

جایزه خرس نقره ای بهترین دستاورد هنری چشمگیر نیز به النا اوکوپنایا برای طراحی لباس و طراحی صحنه “دولاتوف” به کارگردانی الکسی گرمن جونیر کارگردان روس رسید. “دولاتوف” فیلمی زندگی نامه ای درباره سرگئی دولاتوف نویسنده روس است و شش روز زندگی او را پیش از این که از شوروی سابق به آمریکا بگریزد، دنبال می کند. الکسی گرمن جونیر در ۲۰۱۵ با “زیر ابرهای الکتریکی” برنده جایزه خرس نقره ای بهترین دستاورد هنری چشمگیر شد.

امسال ۱۹ فیلم در بخش مسابقه بین الملل رقابت کردند که “خوک” به کارگردانی مانی حقیقی از ایران یکی از آن ها بود. فیلم نروژی “اوتایا:۲۲ ژوئیه”به کارگردانی اریک پوپه، “فصل شیطان” ساخته لاو دیاز کارگردان مطرح فیلیپینی و “نام برادر من روبرت است و او یک ابله است” به کارگردانی فیلیپ گرونینگ تولید مشترک آلمان، فرانسه و سوئیس، جزو فیلم های محبوب منتقدان در این دوره جشنواره برلین بودند که مراسم را دست خالی ترک کردند. “نگران نباش، او پیاده خیلی دور نمی شود” تازه ترین ساخته گاس ون سنت فیلمساز آمریکایی و “ایوا” به کارگردانی بنوا ژاکو کارگردان فرانسوی از دیگر فیلم های بخش مسابقه بین الملل بودند.

ادل رومانسکی تهیه کننده آمریکایی فیلم برنده اسکار “مهتاب”، سسیل دو فرانس بازیگر بلژیکی، ریویچی ساکاموتو آهنگساز ژاپنی، استفانی زاکارک منتقد فیلم مجله تایم و چما پرادو رئیس فیلموتکا اسپانولا اسپانیا، همکاران تیکور در بخش مسابقه بین الملل بودند.

در این دوره جشنواره برلین بجز “خوک” سه فیلم دیگر ایرانی نیز در برلیناله روی پرده رفتند که دو تای آن ها در بخش نسل ۱۴plus (ویژه فیلم هایی که برای نوجوانان بالای ۱۴ هستند) رقابت کردند:”دِرِساژ” اولین ساخته بلند سینمایی پویا بادکوبه که در این بخش از سوی هیئت داوران بین الملل تقدیر شد و “هندی و هرمز” به کارگردانی عباس امینی. “هجوم” تازه ترین ساخته شهرام مکری نیز در بخش پانوراما نمایش داده شد.

امسال ویلم دافو بازیگر آمریکایی که سه بار نامزد اسکار بوده است، جایزه خرس طلای افتخاری یک عمر دستاورد جشنواره فیلم برلین را دریافت کرد. برگزارکنندگان جشنواره همچنین یک بخش مرور آثار را به دافو اختصاص دادند.

شصت و هشتمین جشنواره فیلم برلین ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) آغاز شد و یکشنبه ۲۵ فوریه (۶ اسفند) با نمایش مجدد تعدادی از فیلم های جشنواره به طور رسمی به کار خود پایان می دهد. امسال در مجموع ۳۹۶ فیلم در بخش های مختلف جشنواره به نمایش درآمد و بیش از ۳۰۰ هزار بلیت فروخته شد.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=26895

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0