تاریخ : چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 22 May , 2024
2

از این لوازم آرایشی نباید استفاده کرد

از این لوازم آرایشی نباید استفاده کرد

استفاده از لوازم آرایشی غیر استاندارد علاوه بر اینکه احتمال حساسیت های پوستی را افزایش می دهد،می تواند فرد را در معرض مسمومیت نیز قرار دهد.

از این لوازم آرایشی نباید استفاده کرد

لوازم آرایشی نامرغوب

حساسیت شایع ترین عارضه لوازم آرایشی تقلبی است. احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در محلی که ماده آرایشی استفاده شده ، شایع ترین شکایات مصرف کنندگان است. معمولا چنین افرادی به متخصص پوست مراجعه نمی کنند و خودشان از مصرف آن محصول خاص خودداری می کنند. سایر علائم شایع عبارتند از:قرمزی، تورم، خارش و تاول های آبدار. عوارض جانبی دیگری که می تواند در اثر استفاده از لوازم آرایش روی دهد شامل کهیر، عفونت پوست، عفونت ریشه مو، تغییر رنگ پوست، آکنه (جوش های غرور جوانی)، تغییر رنگ و صدمه به ناخن و مو است.

رنگ مو یکی از بحث بر انگیزترین اقلام آرایشی است، ولی خطر حساسیت زایی رنگ های مو حتی در بهترین مارک ها وجود دارد. به همین خاطر توصیه می شود که افراد قبل از استفاده از هر رنگ مویی حتما تست پوستی انجام دهند و در صورت عدم ایجاد حساسیت اقدام به مصرف آن محصول کنند. اما در مورد رنگ مو های تقلبی این احتمال بسیار بیشتر می شود.

واکنش های حساسیتی پوستی از پیامدهای شایع استفاده از لوازم آرایشی غیر استاندارد و نامرغوب محسوب می شود.

متاسفانه شایع ترین عارضه ای که در به کار بردن لوازم آرایشی غیر استاندارد با آن مواجه هستیم، واکنش های حساسیتی است که به ۲ دسته آلرژیک و تحریک کننده تقسیم بندی می شوند.

 

لوازم آرایشی

لوازم آرایشی و بهداشتی نامرغوب

واکنش های آلرژیک فقط به نوع ماده بستگی ندارند. برای مثال ممکن است دو فرد نسبت به یک ماده یکسان واکنش های متفاوتی را از خود نشان دهند، بنابراین برخی اوقات بدن نسبت به لوازم آرایشی حاوی مواد استاندارد نیز واکنش نشان می دهد.

 

لوازم آرایش غیر استاندارد

مصرف لوازم آرایشی غیر استاندارد احتمال بروز واکنش های آلرژیک را افزایش می دهد، بسته به نوع لوازم آرایشی نامرغوب این واکنش های حساسیتی می تواند در اندام های مختلف بدن مانند پلک، صورت و ناخن روی دهد و عموما این واکنش ها به صورت تورم، التهاب، قرمزی، خارش و آکنه (جوش) بروز پیدا کند.

استفاده از لوازم آرایشی غیر استاندارد علاوه بر اینکه احتمال حساسیت های پوستی را افزایش می دهد، می تواند فرد را در معرض مسمومیت نیز قرار دهد، استفاده از رژ لب های حاوی سرب نیز سبب ورود و تجمع مواد سمی در بدن می شود.

به کار بردن لوازم آرایشی نامرغوب نیز می تواند سبب ایجاد لک های پوستی نیز شود؛ به عنوان مثال عوارض ناشی از تاتو بدن و ابرو با استفاده از این مواد غیر استاندارد می تواند سال ها بعد مشاهده شود.به این صورت که بدن نسبت به این رنگدانه وارد شده در پوست واکنش نشان می دهد در نتیجه با گذشت زمان توده هایی در زیر پوست تشکیل می شوند که باید به وسیله جراحی از بدن خارج شوند یا از کورتون به صورت دراز مدت استفاده شود تا مانع از واکنش بدن شود.

 

لوازم آرایشی

لوازم آرایشی و بهداشتی نامرغوب

لاک ناخن های ارزان قیمت و نامرغوب نیز عوارض خطرناکی مثل اونیکولیز (جدا شدن ناخن از بستر آن) اشاره کرد، همچنین استفاده از لوازم آرایشی غیراستاندارد سبب می شود آستانه تحریک بدن افزایش پیدا کند و بدن در مواجهه با موادی که قبلا حساسیت نداشته نیز واکنش نشان دهد.

متاسفانه امروزه بسیاری از موادی که برای بوتاکس به کار برده می شوند متعلق به کشور چین هستند که با برچسب کانادا به بازار عرضه می شوند در حالی که داخل کشور برندهای متعدد معتبر و مرغوب محصولات مرتبط با بوتاکس تولید می شود؛ بنابراین افراد باید از لوازم آرایشی استاندارد داخلی دارای مجوز وزارت بهداشت یا برندهای معتبر و شناخته شده خارجی استفاده کنند.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=3237

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0