تاریخ : سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 27 February , 2024
3

ترفندهایی برای رشد و ترقی زندگی مشترک

ترفندهایی برای رشد و ترقی زندگی مشترک

در این مطلب ۵۰ پیشنهاد برای برخورد مناسب همسران با همدیگر را مشاهده می کنید که عمل کردن به آنها باعث رشد و ترقی زندگی مشترک شما میشود.

ترفندهایی برای رشد و ترقی زندگی مشترک

راهکارهایی طلایی برای موفقیت در زندگی مشترک

ازدواج مهمترین انتخاب و بزرگترین مسئولیت هر فرد در طول زندگی اش است . پذیرش مسئولیت زندگی مشترک وظیفه سنگینی است که دختر و پسر برای رشد و ترقی آن باید راهکارهایی را یاد بگیرند . داشتن یک زندگی زناشویی موفق مستلزم رعایت کردن نکات مهمی در زندگی است تا زن و مرد بتوانند در کنار یکدیگر زندگی موفقی داشته باشند .

درست است که ما بیشتر از مادران مان درس خوانده ایم و زندگی اجتماعی پررنگ تری داشته ایم، اما بسیاری از ما، هنوز راه و رسم درست زندگی کردن را نمی دانیم. گاهی می خواهیم با کپی کردن از زندگی مادرانمان یا زنان دیگر، کار خود را راحت کنیم و گاهی هم فکر می کنیم با امضای عقدنامه، وارد یک مسابقه یا یک معادله بیش از حد پیچیده می شویم، اما زندگی نه میدان جنگ است و نه بازار رقابت. بخواهیم یا نخواهیم باید بپذیریم که دوره و زمانه عوض شده و بیشتر قانون های نانوشته زناشویی هم تغییر کرده است، اگر نمی خواهید از موج این تغییرات جا بمانید و به دنبال یک زندگی مشترک آرام و موفق هستید، در ادامه این مطلب با ما باشید.

اگر علاقه مند به رشد و ترقی زندگی مشترک تان هستید و آرزوی شکوفایی زندگی تان را دارید بهتراست برخی راهکارهای موثر در این زمینه را در پیش بگیرید در جهت تقویت رابطه دو نفره تان بکوشید و از توصیه مشاورین و روانشناسان در این زمینه کمک بگیرید .پنجاه ترفند موثر در این زمینه را در ادامه در اختیارتان قرار داده ایم .

در این مطلب ۵۰ پیشنهاد برای برخورد مناسب همسران با همدیگر را مشاهده می کنید که عمل کردن به آنها باعث رشد و ترقی زندگی شما میشود. شما و همسرتان برای اینکه زندگی خوبی را در کنار یکدیگر بسازید و تجربه کنید باید بتوانید برخورد مناسبی با یکدیگر در زمان های مختلف داشته باشید. در این مطلب ۵۰ پیشنهاد برای برخورد مناسب همسران با همدیگر را مشاهده می کنید که عمل کردن به آنها باعث رشد و ترقی زندگی شما میشود و زندگی شما را از نو خواهد ساخت.

۵۰ پیشنهاد برای رشد و ترقی در زندگی مشترک

١. نسبت به همسر خود نگرشی مطلوب و متعالی داشته باشید و او را امانت الهی بدانید و در حفظ و نگهداری این ودیعه الهی تلاش کنید.

٢. به همسر خود احترام بگذارید و با وی محترمانه صحبت کنید و در ارتباط با او از عواطف سرشار و محبت بسیار دریغ نورزید.

٣. حقوق متقابل خود و همسر خود را بشناسید و در ایفای حقوق وی تلاش کنید.

۴٫ پدرومادر کانون منظومه خانوادگی هستند که تشعشعات عاطفی خود را در محیط خانواده می پراکنند و حیات عاطفی را رونق می بخشند.

زندگی مشترک

احترام به همسر را در زندگی مشترکتان هرگز فراموش نکنید

۵٫ پدران و مادران پایه گذاران شخصیت فرزندان و معماران خوشبختی آنان هستند. پس در تقویت روابط خود هرچه بیشتر تلاش کنید.

۶٫ همسر خود را فردی با ارزش و برخوردار از کرامت انسانی بدانید.

٧. همسر خود را فردی مستعد کمال، پیشرفت و تحول بپندارید.

٨. به پیشرفت و ترقی و رشد شخصیت همسر خود علاقه مند باشید و زمینه را برای تحقق این امر فراهم کنید و از این طریق کانون خانواده را از زوال و فرسایش تدریجی مصون سازید و عرصه زندگی را برای نوآوری ها بگشایید.

٩. زمینه را برای پرورش احساسات مثبت و عواطف سازنده نسبت به همسر خود فراهم سازید و از داد و ستد عاطفی به سه شیوه قلبی، کلامی و عملی استفاده کنید. به شریک زندگی خود ابراز محبت کنید، او را قلبا دوست بدارید و با زبان عمل هم این امر را ثابت کنید.

١٠. محبت خود را به همسرتان به صورت عملی نیز نشان دهید. سعی کنید در روز تولد او، یا سالگرد ازدواج یا مناسبت های دیگر به او هدیه دهید و از این طریق محبت خود را ابراز کنید.

١١. سعی کنید فهرستی از قابلیت ها و صفات مثبت همسر خود را درنظر بگیرید و به موارد مثبت وجود و شخصیت او کاملا توجه و در مناسبات با او به این قابلیت ها اشاره کنید. از صفات برجسته و مثبت او تعریف کرده و از این طریق فضای خانواده و گفت وگو را به فضایی گرم و صمیمی و آکنده از روحیه مثبت تبدیل کنید.

١٢. به جنبه های مشترک فکری و روحی خود و همسرتان توجه و به گونه ای عمل کنید تا خصایص مثبت و سازنده به تدریج بیشتر شود و از طریق خودآگاهی و خودسنجی به خودسازی برسید و صفات برجسته انسانی را در وجود خود و همسرتان تقویت کنید.

١٣. سعی کنید با همسرتان تفاهم و رابطه حسنه داشته باشید. این تفاهم می تواند در حضور دیگران یا در فضای خلوت زندگی صورت پذیرد. این امر مستلزم بهره گیری از «هنر خوب شنیدن و خوب گوش دادن» است. پس سعی کنید هنگام گفت وگو با همسرتان، به دقت به گفتار او توجه کنید و اجازه دهید که مطالب خود را به طور کامل بیان کند.

١۴٫ باور کنید که همسرتان انسانی است منحصربه فرد و واجد ویژگی های شخصیتی مثبت و منفی. لذا از مقایسه او با دیگران به شدت بپرهیزید. سعی کنید او را با گذشته اش مقایسه کنید و تغییرات رفتاری و پیشرفت فکری و اخلاقی وی را تحسین کنید.

١۵٫ سعی کنید حالات و روحیات همسر خود را بشناسید و فهرستی از آرزوها و علایق وی تهیه کنید و از انتظارات او آگاه شوید. سپس خود را به تأمین خواسته ها و علایق منطقی و اصولی وی ملزم کنید.

١۶٫ سعی کنید حریم یکدیگر را مراعات و از جر و بحث با هم خودداری کنید. مطالب بیجا را با سکوت خود یا ارایه پیشنهاد مناسب، به گفت وگوهای سازنده و ثمربخش تبدیل کنید.

١٧. باور کنید که هر کلمه و گفتار شما، در بر دارنده بار عاطفی و روانی است که بر وجود شنونده تأثیر مثبت و منفی دارد لذا سعی کنید از زبان گرم، نرم، ملایم، و توأم با احترام و محبت استفاده کنید. هرگز از کلمات موهن، ملالت آور و تحریک آمیز استفاده نکنید.

١٨. سعی کنید برای نیل به تفاهم و مناسبات بیشتر با همسرتان، از صداقت و راستی استفاده کنید. باور کنید که رمز خوشبختی و توفیق بسیاری از خانواده ها، صادق بودن آنها و بهره گیری از این صفت برجسته انسانی بوده است.

١٩. به مدیریت کانون خانواده اهمیت دهید و سعی کنید در تصمیم گیری و هدایت زندگی از هماهنگی لازم برخوردار شوید. حدود وظایف هریک از اعضای خانواده را مشخص کنید و در برخورد با مسائل زندگی، سیاستی هماهنگ اتخاذ کنید.

٢٠. به موجب قانون مدنی کشور ما، مدیریت و مسئولیت نهایی در خانه با مرد است؛ این امر را در اداره امور خانه بپذیرید. در امور داخلی خانه زن و شوهر باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند؛ پس در برنامه ریزی های زندگی حقی برای همسرتان قایل شوید.

٢١. برای بقا، تداوم و تعالی خانوداه و دستیابی به کاخ سعادت زندگی، مصلحت زندگی را بر منفعت شخصی ترجیح دهید و سعی کنید خواسته های فردی خود را در راه تحقق اهداف زندگی و زناشویی نادیده بگیرید و هرجا که مصلحت بزرگتری مطرح است، انعطاف پذیری بیشتری نشان دهید.

٢٢. از لجاجت و رقابت ناسالم با همسرتان جدا پرهیز کنید و جای آن را به یکدلی، یکرنگی، صمیمیت و رفاقت بدهید. باور کنید یکی از مهمترین عوامل تزلزل در بنای خانواده و آغاز نابسامانی و مشکلات خانوادگی، لجبازی دو همسر با هم و عدم پذیرش یکدیگر است.
سعی کنید همسرتان را آن گونه که هست بپذیرید و روابط خود را بر پایه دوستی و محبت تنظیم کنید.

زندگی مشترک

صمیمیت در زندگی مشترک معجزه میکند

٢٣. سعی کنید درصدد تملک کامل همسرتان نباشید و از مرز تعادل خارج نشوید.

٢۴٫ به اصل تفاوت های فردی معتقد باشید و باور کنید که زن و شوهر دو موجودند که از نظر هوش و استعداد و علایق و خصایص جسمانی و اخلاقی تفاوت هایی دارند. سعی کنید حداکثر توافق بین خصایص شما و همسرتان به تدریج برقرار شود. وجود یکدیگر را مکمل و متمم هم بدانید و به تکامل هم کمک کنید.

٢۵٫ سعی کنید خود را برتر و بالاتر از همسرتان نبینید و او را شریک زندگی بدانید و به این نکته توجه کنید که درجات تحصیلی، موقعیت اجتماعی، وضعیت سنی و امکانات مالی شما، باید بر میزان فروتنی و خضوع تان بیفزاید. به خصوص زمانی که در پیشرفت های تحصیلی و موفقیت های مادی شما، همسرتان نقش اساسی داشته است.

٢۶٫ به اصل مشارکت در زندگی خانوادگی معتقد باشید و سعی کنید تمام کارها را تنها خودتان انجام ندهید، بلکه از همسر و فرزندان خود کمک بگیرید. باور کنید که در ازدواج و تشکیل خانواده، مرد و زن عالی ترین سرمایه های وجود خود یعنی روح و قلب و عواطف و آرزوها و احساسات و امکانات خود را به مشارکت گذاشته و با قبول همفکری، همیاری، مددکاری و تعهدات گوناگون، بهترین جلوه مشارکت را ارایه کرده اند.

٢۶٫ به این نکته اهمیت دهید که امروزه مدیر موفق، مدیری است که به قابلیت ها و قدرت اعضای خانواده خود بهای لازم را می دهد و شرایط را برای بروز و ظهور این توانمندی های خدادادی مساعد می کند. لذا با مشارکت همدیگر، فضای خانه را به فضایی بالنده و ثمربخش مبدل سازید.

٢٨. سعی کنید شرایط کاری و شغلی، موقعیت اجتماعی، اقتصادی، وضع جسمانی و روانی و سنی همسرتان را به خوبی بشناسید و به تناسب این خصایص از یاری به او در داخل و خارج از خانه دریغ نورزید و در شرایط ویژه نظیر بیماری همسر، بارداری یا تولد فرزند، مسافرت یا مأموریت شوهر، تعداد زیاد اولاد، تحصیل زن یا مرد و… به کمک هم بشتابید و به سهولت امور زندگی، شادی، شادکامی و رفاه هم کمک کنید.

٢٩. همیشه به همسرتان متذکر شوید که کار او به ویژه در خانه برای شما با ارزش است. سعی کنید کار زن در خانه را کم ارزش و کار بیرون از خانه را با ارزش تلقی نکنید. این امر در تقویت روحیه و مبانی خانواده تأثیر زیادی دارد.

٣٠. اگر به دلیل کار زیاد و تعهدات بیرون از منزل قادر نیستید عملا به همسرتان کمک کنید، علاقه خود را به کمک و همکاری با او ابراز کنید و وی را از حمایت تان، مطمئن سازید.

٣١. در مدیریت خود از مردسالاری و زن سالاری خودداری کنید و برای داشتن یک خانواده متعادل از «حق سالاری» پیروی کنید و به گفتار امام باقر(ع) که می فرماید «حق را بگویید، گرچه علیه خودتان باشد» تأسی بجویید. در مدیریت خانه، مرد یا زن هیچ کدام نباید نظرات و سلیقه های خود را بر دیگری تحمیل کنند و کلام حق و منطق صحیح را از جانب هرکدام از طرفین که باشد، بپذیرند.

٣٢. سعی کنید در زندگی دهن بین نباشید و هنگام اظهارنظر و داوری درباره هرکس و هر پیام به کسب اطلاعات مستند بپردازید. این امر موجب می شود که قضاوتی صحیح، مستقل و منطقی داشته باشید و در داوری، اشتباه شما به حداقل برسد.

٣٣. برای تعادل در زندگی و کامیابی هرچه بیشتر، از خوش خلقی، گشاده رویی وچهره ای پرنشاط بهره بگیرید و کوشش کنید کهبا شیوه های گوناگون، گرد و غبار افسردگی را از چهره همسرتان بزدایید. هرگزاجازه ندهید افکار مأیوس کننده و منفی بر وجوداعضای خانواده شما سایه افکند و ریشه های شادکامی و شادابی شما را از بین ببرد.

٣۴٫ نارسایی ها و رنج های گذشته خود یا همسرتان را مرتبا به یاد نیاورید و مطرح نکنید.سعی کنید نسبت به آینده خوش بین باشید و از لحظه های موجود حداکثر استفاده را داشته باشید.

٣۵٫ سعی کنید از تجارب و خاطرات تلخ زندگی دیگران عبرت بگیرید و از تجارب مطبوعاطرافیان، دوستان و خانواده های موفق حداکثر استفاده را داشته باشید.مطمئن باشید این امر بر نشاط و شادابی و شادکامی زندگی شما خواهد افزود.

٣۶٫ به منظور جلوگیری از تزلزل خانواده و آسیب های احتمالی، توقعات و انتظارات شما از همسرتان باید مناسب با امکانات و توانمندی های وی باشد. مطمئن باشید که همخوانی خواسته ها و انتظارات منطقی شما روح تفاهم و همدلی و شادابی زندگی را افزون می کند. لذا سعی کنید از چشم و هم چشمی با دیگران بپرهیزید و دامنه خواسته ها را گسترده نسازید.

٣٧. برای دستیابی به یک زندگی سالم و متعادل، بزرگواری و گذشت نسبت به یکدیگر به خرج دهید.نادیده گرفتن مسائل جزیی، عفو و تغافل نسبت به بعضی گفته ها و رفتارها و نادیده گرفتنبعضی اشتباهات و بهره گیری از سعه صدر و بزرگمنشی در زندگی خانوادگی از رموز اساسی تحکیمبنیاد خانواده و از عوامل موثر در زندگی مشترک همسران است.

٣٨. از موشکافی عیوب و عیب جویی همسرتان و به رخ کشیدن آنها بپرهیزید و عیب پوشیرا سرلوحه مناسبات با همسر خود قراردهید.این امر دستیابی به امنیت روحی و آرامش روانی را در کانون خانواده ممکن می سازد.

٣٩. درصورتی که مایلید از انتقاد سازنده درمورد رفتار همسرتان استفاده کنید، سعی کنیدبا ذکر یکی از جنبه های مثبت او زمینه را برای ایراد و نقد سازنده خود و پذیرش آن مساعد سازید.

۴٠. برای نگهداری حریم خانوادگی و روابط صحیح انسانی و تقویت امنیت و تفاهم در زندگی سعی کنید اسرار و رازهای درونی خانواده را نزد دیگران بازگو نکنید و از این طریق اعتماد همسرتان را به خود جلب کنید.

۴١. سعی کنید در ارتباط و گفت وگو با همسرتان با لحن آمرانه و تحکم آمیز سخننگویید و نظریات خود را درباره بهبود زندگی و برخورد مناسب با فرزندان یا دیگران،به صورت پیشنهاد به همسرتان مطرح کنید. این امر پذیرش نظر شما را میسر می سازد.

۴٢. سعی کنید از طریق مطالعه کتاب های مختلف، شرکت در مجالس مذهبی، اخلاقیو علمی و تفکر در زندگی خانواده های موفق و رمز توفیق آنان،اطلاعات خود، همسر و فرزندانتان را افزایش دهید و از طریق تقویت اعتمادبه نفس و بهره گیریاز تجارب ارزنده دیگران، خود و افراد خانواده تان را برای برخورد منطقی با مشکلات زندگی آماده سازید.

۴٣. در اثنای گفت وگو با همسرتان، آرامش خود را کاملا حفظ کنید. سعی کنیدعصبانی نشوید و در صورت پدید آمدن این حالت از ادامه بحث خودداری کنید.

۴۴٫ هنگامی که عصبانی هستید، این گفتار حضرت علی(ع) را مدنظر قرار داده و اجرا کنید:«هنگام خشم، نه تنبیه، نه دستور و نه تصمیم.»

۴۵٫ سعی کنید نگرانی ها و افکار منفی مربوط به محیط کار خود را بهمحیط منزل منتقل نکنید و از این طریق آرامش و فضای گرم خانه را به هم نزنید.

۴۶٫ برای ایجاد یا تقویت روحیه همسرتان و رفع پاره ای از مشکلات و نگرانی هایزندگی به تغییر برخی شرایط حاکم بر خانواده و ارایه برنامه های متنوع اقدام کنید.باور کنید مردان و زنانی از هنر و علم و تجربه مدیریت برخوردار هستند که از فرصت هایبه دست آمده در زندگی حداکثر استفاده معقولانه را می کنند و شرایط را برای زندگیبهتر مساعد می سازند. پس سعی کنید آینده و حوادثی که شاید هرگز روی ندهد،شادکامی زندگی کنونی شما را برهم نزند و دچار نگرانی و پیری زودرس تان نسازد.

۴٧. در برنامه های زندگی خود زمانی را برای گفت وگو و ابراز محبت و تبادل نظر باهمسرتان اختصاص دهید و این امر را در اولویت امور خود قرار دهید.سعی کنید اشتغال زیاد یا وجود فرزندان و بستگان و دوستان، شما را از توجه به این امر مهم بازندارد.

۴٨. فلسفه زندگی خود را بر خوش بینی قرار دهید و با این نگرش، سلامت عواطف و نشاط زندگی خود را تضمین کنید.

۴٩. در زندگی خانوادگی به برنامه ریزی معتقد شوید و باور کنید که با داشتن برنامهو التزام به اجرای آنها می توانید مشکلات زندگی خودرا کاهش دهید و از قوای حیاتی خود و سایر اعضای خانواده به خوبی استفاده کنید.

۵٠. در تمام مراحل زندگی و در ارتباط با زندگی خانوادگی خداوند را درنظر بگیرید و در گفتارو برخورد و رفتار خود با همسرتان و سایر اعضای خانواده، نیت خود را خالص کنید.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=58770

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0