تاریخ : یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ Sunday, 14 April , 2024
1

لوازم آرایش های کور کننده کدام اند؟

لوازم آرایش های کور کننده کدام اند؟

میدانستید لوازم آرایش هایی که استفاده میکنید ممکن است باعث کوری شما شود؟ لوازم آرایش های کورکننده را در ادامه ملاحظه کنید.

لوازم آرایش های کور کننده کدام اند؟

لوازم آرایش کور کننده

به تاریخ مصرف مواد آرایشی توجه کنید برای پیشگیری از بروز آلودگی هایی شرکت های تولیدکننده مواد آرایشی به محصولات خود نگه دارنده اضافه می کنند.

همه لوازم آرایش مخصوص چشم هدفی جز زیباتر کردن چشم ها ندارند البته گاهی هم برای پاک کردن چشم ها به کار می روند اما مسلما مهم ترین ویژگی که همه آن ها باید داشته باشند این است که برای چشم ها ضرر نداشته باشند.

لوازم آرایش

کوری با لوازم آرایش

البته استفاده از اکثر آن ها ضرری ندارد اما به هرحال چیزهایی وجود دارد که حتما باید هنگام خرید چنین محصولاتی به آن ها توجه کنید مثلا این که بدانید در چه صورتی احتمال عفونت وجود داردیا چه رنگ هایی غیرمجاز هستند یا این که چه زمانی ممکن است برس های آرایشی باعث جراحت شوند و . . . در مطلب توصیه هایی که سازمان FDA درباره سلامت و بهداشت لوازم آرایش مخصوص چشم دارد را با شما مطرح می کنیم.

کوری ناشی از لوازم آرایش آلوده
معمولا لوازم آرایش چشم هنگامی که خریده می شوند سالم و ایمن هستند اما استفاده نادرست می تواند موجب شود باکتری های خطرناک یا قارچ ها درون آن ها رشد کنند و هنگامی که در ناحیه اطراف چشم استفاده می شوند منجر به عفونت شوند. البته به ندرت هم پیش می آید که خانم هایی به خاطر عفونت ناشی از لوازم آرایش به طور موقت یا حتی دائم بینایی خود را از دست می دهند. به خاطر چنین تاوان سنگینی باید حتما تمام نکات لازم برای حفظ سلامت مواد آرایشی چشم و محافظت آن ها از عوامل عفونت زا را بدانید و به کار ببندید. البته بعضی اوقات هم، آلودگی ها حتی به لوازم آرایش نو هم سرایت می کنند.

چگونه مارک های معتبر را بشناسید
لوازم آرایش چشم با حساس ترین بخش بدن شما در تماس هستند، به همین دلیل باید نکات ویژه ای را در مورد آن ها در نظر داشت. روی برچسب این لوازم آرایشی باید حتما مواد اولیه نوشته شده باشد تا اگر شما خواستید بتوانید مواد اولیه خاصی را در مارک های مختلف با هم مقایسه کنید واگر روی لوازم آرایشی چشم مواداولیه آن نوشته نشده باشد یعنی آن مارک معتبر نیست، چون خلاف قوانین بین المللی رفتار کرده است. حتی اگر بسته بندی ماده آرایشی نیز خیلی کوچک باشد شرکت سازنده موظف است روی برچسبی جداگانه مواد اولیه را بنویسد و روی جعبه یا بسته بندی بچسباند.

آیا مژه مصنوعی به چشم آسیب می زند؟

مژ ه های مصنوعی و چسبی که آن ها را به پلک های شما می چسباند همه جزو مواد آرایشی محسوب می شوند و باید تمام نکات ایمنی و بهداشتی را در مورد آن ها نیز رعایت کنید، به خصوص چسب ها. توجه کنید که پلک چشم ها خیلی حساس و ظریف هستند و یک واکنش آلرژیکی یا التهابی یا هر نوع آسیب دیگری به آن منطقه می تواند حسابی مشکل آفرین شود. به همین دلیل قبل از مصرف لوازم از آرایشگرتان بخواهید که برچسب بسته بندی را به شما نشان دهد تا از استاندارد بودن و بهداشتی بودن آن مطمئن شوید.

از تسترهای لوازم آرایش استفاده نکنید
به هیچ وجه نباید لوازم آرایش مربوط به چشم را اشتراکی استفاده کنید یعنی نه باید به کسی قرض دهید و نه از کسی قرض بگیرید، حتی از نزدیک ترین دوستان تان. چون ممکن است میکروب های فرد دیگر برای شما به شدت خطرناک باشد اما بیشترین جایی که خطر وجود دارد تسترهای موجود در مغازه های لوازم آرایشی هستند چون از آنجا که افراد مختلفی از آن ها استفاده کرده اند، بیشترین احتمال آلوده بودن را دارند. اگر فکر می کنید هنگام خرید لوازم آرایش چاره ای جز استفاده از تستر آن ها ندارید حداقل بهتر است از برس آرایشی یک بار مصرف مثل گوش پاک کن ها استفاده کنید.

چگونه لوازم آرایش تان را نگهداری کنید
لوازم آرایش خود را در جایی قرار ندهید که گرد و غبار روی آن بنشیند، چون آلوده شدن با خاک و کثیفی ها می تواند حسابی چشم های شما را آزار دهد، به همین دلیل همیشه محل نگهداری آن ها را تمیز نگه دارید.
بهتر است لوازم آرایش خیلی قدیمی خود را دور بیندازید چون مواد آرایشی قدیمی مکان خوبی برای رشد باکتری ها هستند. مثلا توصیه می شود ریمل را ۲ تا ۴ ماه بعد از خرید دور بیندازید.
اگر ریمل تان خشک شده است، بهتر است از خیرش بگذرید و آن را دور بیندازید. سعی نکنید با مواد رقیق کننده ای چون چای یا آب دوباره آن را تازه کنید چون ممکن است باکتر ی هایی در این مواد باشد و بعد با وارد شدن در چشم های شما ایجاد عفونت کنند. همچنین وقتی آب اضافه می کنید، مواد نگهدارنده ای که ماده آرایشی را از رشد باکتر ها محافظت می کنند رقیق شده و اثر خود را از دست می دهند.
وقتی می خواهید آرایش چشم های خود را پاک کنید، حواس تان باشد که روی کره چشم یا سایر نقاط حساس خراشیده نشود. هیچ گاه آرایش چشم های تان را در ماشین پاک نکنید چون هر حرکت ناگهانی می تواند به چشم شما آسیب برساند.

زمانی که دیگر نباید آرایش کنید
هرگاه بعد از استفاده از یکی از لوازم آرایش، چشم تان دچار التهاب یا هرگونه حساسیتی شد، بلافاصله مصرف را قطع کنید و اگر التهاب و حساسیت ادامه یافت حتما به دکتر مراجعه کنید.
اگر هرگونه عفونت یا التهابی در اطراف چشم های تان وجود دارد بهتر است از مواد آرایشی در این منطقه استفاده نکنید، صبر کنید تا کاملا بهبود یابد.
حواس تان باشد که باکتری هایی روی دست های شما وجود دارد که اگر وارد چشم های تان شود، می تواند باعث عفونت شود، به همین دلیل حتما قبل از آرایش کردن چشم های تان دست های تان را بشویید.

کحل، کجل، الکحل یا سرمه سنتی استفاده نکنید
سرمه کحل از آن موادآرایشی چشم است که هر کس به عربستان سفر می کند حتما به سوغات می آورد به خصوص مادربزرگ ها به سرمه کشیدن چشم با این ماده های عربی اعتقاد فراوانی دارند و به فرزندان شان نیز توصیه می کنند حتما برای آرایش از این ماده آرایشی و به قول خودشان مفید استفاده کنند؛ این ماده در بازار با نام های مختلفی چون کحل، کجل، الکحل یا سرمه به فروش می رسد اما باید بدانید هم برای بزرگسالان خطرآفرین است و هم برای کودکان. شاید بگویید این ماده از روزگار قدیم همیشه استفاده می شده است بنابراین هیچ ضرری ندارد اما این استدلال درست نیست چون شما گزارش های عوارض ناشی از این ماده را نشنیده اید. تا به حال گزارش های بسیاری از مسمومیت ناشی از سرب کحل به خصوص در کودکان به ثبت رسیده است.

کحل یا سرمه سنتی از چه ساخته شده است؟
تاکنون بیشتر نمونه های آزمایش شده این ماده، حاوی نمک فلزات سنگینی چون سرب بوده است، این مواد سمی گاهی بیش از نصف حجم نمونه سرمه کحل بوده و بیشتر در قالب سم سولفید سرب یافت شده است. در واقع کحل همچنین می تواند همانند کافور شامل مواد و ترکیبات دیگری چون آلومینیوم، کربن، آهن و روی باشد.

بیشترین خطر کحل برای کودکان
یافته های سازمان FDA نشان می دهد، سرمه کحل می تواند میزان سرب را در بدن و به خصوص بدن کودکان به شدت افزایش دهد. قرار گرفتن در معرض سرب به خصوص برای بچه ها خیلی خطرناک است چون بدن آن ها میزان بیشتری از سرب محیط را به خود جذب می کند. قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی سرب می تواند عوارضی چون کم خونی، ناراحتی های کلیوی، آسیب های عصبی که می تواند منجر به شوک یا حتی کما ومرگ شود را به همراه داشته باشد حتی مصرف کم ولی بلندمدت این ماده نیز می تواند منجر به مشکلات یادگیری و رفتاری شود.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=3912

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0