تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024
0

علل ازدواج و طلاق های زودهنگام چیست؟

علل ازدواج و طلاق های زودهنگام چیست؟

از دوران قدیم دوران عقد و نامزدی را شیرین ترین دوره زندگی زناشویی می دانند اما متأسفانه طلاق در دوران عقد در این روزها در حال افزایش است که می توان از آن به عنوان یک آسیب جدی نام برد.

علل ازدواج و طلاق های زودهنگام چیست؟

دلایل طلاق زوج ها در اوایل زندگی

خیلی ها هنوز جوهر مهر ازدواجشان خشک نشده، مهر طلاق بر زندگی شان زده می شود. هرکدام از آنها برای خودشان دلایلی دارند ولی رایج ترین دلیل مشترکشان این جمله است:«اونی که می خواستم، نیست».

مریم پنج بار عمل و هر جایی از بدنش را که دوست نداشته تصحیح کرده است. با یک بینی سربالا و اندامی شبیه عروسک های باربی، سر از محکمه قاضی درآورده است تا از شر همسر عضلانی و خوشتیپش خلاص شود. دور و بر آنها در دادگاه خانواده زوج های دیگری هم هستند، از همه اقشار مردم. مرفه یا متوسط و ضعیف، باحجاب و بدحجاب شیک پوش یا ژولیده حال فرقی نمی کند. بیشتر آنها از زندگی شان یک بهار بیشتر نگذشته است که به قول بعضی هایشان آمده اند خزان طلاق را جشن بگیرند.
آنها زود ازدواج می کنند و زود هم جدا می شوند. مهم نیست چقدر به ظاهرشان توجه کرده باشند یا ورزشکار باشند. مهم نیست چقدر در شبکه های اجتماعی یا خارج از آن از هم شناخت به دست آورده باشند، هر چه باشد خیلی زود رکورد طلاق را بین بقیه گروه های سنی خواهند شکست. آنها جوانان روه سنی ۲۰ تا ۳۵ سال هستند.

بهترین زمان طلاق

طبق آمار اعلام شده توسط سازمان ثبت احوال بیشتر طلاق ها در سال ۹۴ مربوط به ترکیب سنی مردان ۳۰ تا ۳۴ و زنان ۲۵ تا ۲۹ ساله با ۱۶ هزار و ۲۸۶ مورد بود. گروه بعدی ترکیب زنان ۲۰ تا ۲۴ ساله و مردان ۲۵ تا ۲۹ ساله است که ۱۵ هزار و ۹۲۸ مورد طلاق در این ترکیب سنی رخ داده است.
در سال ۹۵ نیز آخرین آماری که از طلاق اعلام شد حاکی از همین وضعیت بود. تحلیل های آماری نشان می دهد روند عمومی طلاق در ده سال گذشته به همین شکل بوده
و بدتر آن که طول عمر و پایایی زندگی مشترک نیز کاهش یافته است. آمار ثبت احوال در سال ۹۵ نشان دهنده مرگ زودرس زندگی مشترک است و این جدایی اغلب در سال اول زندگی زناشویی رخ می دهد و این رقم رو به کاهش نیز نهاده است.

رواج بی وفایی

این روزها مصادیق خیانت و شواهد آن تغییر کرده است. سمیرا تازه عروس ۲۲ ساله ای است که از همسرش گلایه دارد. او می گوید همسرم همیشه وقتی فکر می کند به خواب رفته ام حتی پس از نیمه شب با کسانی که در پروفایلشان عکس های خوشگل گذاشته اند چت می کند.
نمی گویم واقعا او با دخترها دارد چت می کند یا قصد خیانت دارد، اما به نظر من کسی که در رختخواب خود گوشی به دست مشغول چت کردن است یک خیانتکار است و حواسش به زندگی اش نیست.
محمود نیز مرد ۳۰ ساله ای است که پس از ضرب و جرح همسرش بر سر گوشی موبایل، کارش به دادگاه کشیده است. او می گوید:همسرم گاهی با موبایل حرف می زد یا چت می کرد و ریز ریز می خندید و وقتی من می آمدم زود قطع می کرد.
او گوشی خود را رمزدار کرده بود طوری که فقط با اثر انگشت باز می شد. یک بار که به او خیلی مشکوک شده بودم گفتم قفل موبایلش را باز کند تا ببینم با چه کسانی چت کرده، اما او قبول نکرد و سر این موضوع دعوا کردیم و من نتوانستم خودم را کنترل کنم و کتکش زدم و موبایلش را شکستم. حالا او از من شکایت کرده است و تقاضای طلاق دارد.

حریم ها و حرمت ها

نادره اسلامی، کارشناس ارشد معماری و طراح دکوراسیون داخلی می گوید:این روزها حریم های خصوصی کمتر مورد توجه مردم است. توجه به لابی های مجلل، سوئیت بزرگ به جای واحد چند خوابه و آشپزخانه باز به جای بسته و پنت هاوس هایی با ویوی ۳۶۰ درجه که اغلب با پرده گشاده استفاده می شود، نشانه این تغییر سلیقه و فرهنگ در برخی اقشار جامعه است.
سال ها پیش مردم برای زندگی خود حرمت زیادی قائل بودند. خانه ها سکویی در جلوی ورودی داشت. کسانی که خیلی غریبه بودند حتی زیر باران در این سکوی سرپوشیده می نشستند و به درون راه نمی یافتند.
کمی جلوتر بیرونی بود که شامل حیاط و ایوان هایی می شد و اتاق هایی که مخصوص پذیرش مهمان هایی بود که قرار نبود با خانواده و بانوان معاشرت داشته باشد و حریم اصلی اندرونی بود که زنان خانه در آن بدون حجاب تردد می کردند، اما تغییر در دکوراسیون و معماری امروز نشان دهنده شکسته شدن خیلی از حریم هاست.

طلاق

طلاق زودرس

چرا جا می زنند

دکتر جواد خلعتبری، عضو هیات علمی دانشگاه روان شناس و مشاوری است که در زمینه زوج درمانی نیز فعالیت می کند. او در مورد طلاق های زودهنگام نسل امروز می گوید:یک رابطه صمیمانه از سه اصل صمیمیت، شور و تعهد تشکیل می شود. از سویی برای یک ازدواج موفق آمادگی های پیش از ازدواج شامل سن، ویژگی های شخصیتی، تحصیلات و خانواده و وضعیت اقتصادی و اجتماعی شخص نقش دارد.
حالا اگر مقدمات ازدواج فراهم نباشد یا سه مولفه ای که ذکر شد کامل در رابطه زن و مرد ظاهر نشده باشد، ازدواج به مشکل برمی خورد.
وی ابعاد بلوغ شامل بلوغ جسمی، روانی، اجتماعی، جسمانی و احساسی را لازمه یک ازدواج موفق می داند و می گوید:دختران در ۹ تا ده سالگی و پسران در ۱۴ تا ۱۵ سالگی به بلوغ جسمانی می رسند، سپس بلوغ روان شناختی و احساسی در خانم ها ۱۵ ـ ۱۴ سالگی و در آقایان ۱۸ ـ ۱۷ سالگی رخ می دهد. نوجوان پر از شور و جوشش است و به دنبال موضوع علاقه مندی می گردد که اغلب متوجه جنس مخالف و ازدواج می شود. در این زمان اغلب هنوز بلوغ اجتماعی رخ نداده است. وقتی جوان بتواند به سوالات هویت یعنی من که هستم، چه هستم و چکاره هستم جواب بدهد از بحران خارج می شود و می تواند برای آینده خود تصمیم بگیرد.
معمولا دختران دو تا پنج سال در این مقوله زودتر از پسران به جمع بندی می رسند و به همین دلیل سن ازدواج آنها مناسب است به همین نسبت کمتر از پسران باشد. دختران از ۲۰ سالگی و پسران از ۲۵ سالگی می توانند آماده ازدواج باشند، اما هر یک از این مراحل بلوغ ناقص باشد به جدایی نزدیک می شوند.
در جامعه امروز به دلیل مشکل اشتغال و وجود رسانه های همراه و در دسترس و نبود سواد رسانه ای برای گزینشگری، کودکان زودتر به آگاهی های زناشویی دست می یابند؛ اما تعهد کمتری نسبت به قبل دارند زیرا بلوغ اجتماعی و رفتارهایی مثل نوع دوستی و دیگر دوستی و تعهد در آنها ضعیف تر است و خیلی زود متوجه می شوند نمی توانند با همسر خود کنار بیایند و زندگی او را اداره کرده و نقش خود را در قبال دیگری بخوبی ایفا کنند.

استانداردها پایین می آید

سعید پسری ۲۲ ساله است که امروزی تر نگاه می کند. او می گوید:من نمی توانم توقع داشته باشم همسری که قرار است با او ازدواج کنم به قول مادرم آفتاب مهتاب ندیده باشد. اصولا چنین چیزی دیگر فکر نکنم وجود داشته باشد.
این روزها باید بدانیم دختر ممکن است قبل از ازدواج با چند نفر دوست باشد و در مهمانی های مختلط شرکت کرده و تنها می توانم توقع داشته باشم وقتی با من زندگی می کند، خیانت نکند.
از او می پرسم حالا اگر ازدواج کردی و در این مهمانی ها کسانی دور و بر همسرت بودند به آنها شک نمی کنی که از رابطه های قبلی باشند و همسرت را متهم نمی کنی؟
سر تکان می دهد و می گوید:قضیه خیلی سخت می شود. البته که آدم ناراحت می شود ولی این حریم ها گاهی آن قدر دست نیافتنی به نظر می رسند که ناچاریم استاندارد را پایین بیاوریم. اگر نشد هم که خوب جدا می شویم.

مهارت هایی که باید آموخت

این روان درمانگر و مدرس دوره های مشاوره و روان درمانی، خانواده های جوان را فاقد مهارت های لازم برای زندگی مشترک می داند و به مهارت هایی چون گوش کردن موثر، ارتباط موثر، مهارت مصالحه و مذاکره، ارتباط شفاف و درخواست مستقیم، مهارت حل مسأله و کنترل خشم و حل تعارض اشاره می کند و می گوید:هریک از این مهارت ها نیاز به آموزش دارد که باید همه زوج های جوان از آن بهره مند شوند.

منبع : namnak.com
حتما بخوانید :
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=69203

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0