تاریخ : جمعه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 14 June , 2024
0

چه چیزی باعث خراب شدن طلا و جواهرات می شود؟

چه چیزی باعث خراب شدن طلا و جواهرات می شود؟

طلا و جواهر هم مثل هر ترکیب فلزی دیگری دارای دشمن هایی است که باید مراقب آنها باشید. این دشمنها دقیقا نقش مخرب را روی وضعیت ظاهری و برق خاص طلا دارند که گاهی میتوانند آن را به طور کلی از بین ببرند.

چه چیزی باعث خراب شدن طلا و جواهرات می شود؟

خیلیها بر این باورند که هنگام شستوشو میتوان از اسیدهای رقیق مثل آبلیمو برای تمیز کردن و دودن چربیها و لکههای روی طلا استفاده کرد. حال آنکه همه اسید ها و تیزآبها به کدر شدن و از بین رفتن سطح ظاهر طلا کمک میکنند چرا که خاصیت خورندگی دارند و بهتدریج میتوانند جلا را از طلا بگیرند.
شویندههای بسیار قوی، مواد شیمیایی پرقدرت و انواع سفیدکنندهها (وایتکس) هم در کدر شدن شکل ظاهری طلا بی تأثیر نیستند اما اگر بخواهیم دشمن شماره یک طلا و جواهرات را نام ببریم، بیشک نام فلز مایع جیوه به میان میآید. جیوه همان کاری را با طلا میکند که کارد با پنیر. به همین دلیل هرگز طلا و جواهرتان را نزدیک این ماده یا وسایلی همچون دماسنج که از جیوه استفاده میکنند، نگذارید.

بیشتر خانم های ایرانی، از طلا و جواهر زیاد استفاده می کنیم، اصلا داشتن طلا و جواهر را به عنوان یک ثروت و گاهی اصالت می دانیم، اما درباره ی نگهداری از آن ها هم چیزی می دانیم؟به عنوان اولین مورد خیلی خوب است شما جواهرات خود را هر سه یا ۶ ماه را بررسی کنید البته می توانید از یک جواهر فروش نیز برای بررسی سالم بودن آن کمک بگیرید.

دشمن طلا و جواهر

استفاده دائمی از طلا

زیور آلات ساخته شده از طلا وسوسه کننده هستند. همه دوست دارند همی شود یک تکه طلا با خودشان داشته باشند.یک گردنبند که همی شود در گردن است یا حلقه ازدواج، اما استفاده روزمره از طلا آن را کهنه می کند. اگر دوست دارید همی شود از یک تکه طلا استفاده کنید نباید آن را دائماً همراه داشته باشید.موقع کار، شست و شو و خواب باید آن ها را در بیاورید وگرنه مستهلک می شوند.

حساسیت به طلا یک مشکل دردسرساز برای خانم ها!

حساسیت به طلا یک مشکل دردسرساز برای خانم ها!

حساسیت به طلا و مشکلات حاصل از آن حساسیت به طلا جزء آلرژی های پوستی است که بیشتر برای خانم ها دردسر درست می کند . محبوب ترین جواهر در میان خانمها…

دوش یا شنا با جواهرات

زمانی که دوش می گیرید یا شنا می کنید نباید از طلا و جواهر استفاده کنید. آب یک ساینده طبیعی است. همان طور که آب رودخانه سنگ ها را می ساید. به مرور زمان همین اتفاق برای سنگ قیمتی یا طلا می افتد. نه فقط آب که هر نوع مایع دیگری نیز می تواند به جلا و زیبایی فلز یا سنگ گرانبها آسیب بزند.

د‌شمن جلای طلا چیست؟

جایی که از طلا نگهداری می کنید

شما نباید دائم از این نوع زیور آلات استفاده کنید، اما چطور باید از آن نگهداری کنید؟ قطعاً باید در مکان امنی قرار بدهید. رها کردن زیور آلات در هر مکانی نه تنها امکان گم شدن آن را فراهم می کند بلکه شما نمی توانید حدس بزنید ممکن است در معرض چه چیز هایی قرار بگیرد. همی شود یک مکان امن و ثابت در نظر بگیرید که طلا یا هر زیور آلاتی را در آن بگذارید. با این کار هم آن ها را گم نمی کنید و هم احتمال آسیب های محیطی آن را کم می کنید.

شست و شو با ماشین های آلترا سونیک

یک راه برای شست و شوی طلا و جواهر استفاده از ماشین های شست و شوی آلترا سونیک است. اما این ماشین ها برای هر نوع زیورآلاتی مناسب نیست و شما نباید زمرد، مرجان و مروارید یا هر نوع سنگ نرم دیگری را در این نوع ماشین ها بگذارید.

مواد مضر برای طلا

غوطه ور کردن جواهرات در مواد شوینده

اینکه زیور آلات را با برخی از مواد شوینده مناسب بشویید کار خوبی است، اما اگر آن را برای مدت زیادی در این مواد نگه دارید قطعاً کیفیت جلا و زیبایی آن را از بین می برید. مثلاً نقره در دراز مدت سیاه می شود یا رنگ طلا را می پراند.

منبع : www.delgarm.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=120454

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0