تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024
0

علت تمایل به غذاهای شور در چیست؟

علت تمایل به غذاهای شور در چیست؟

تمایل به خوردن غذاهای شور به ما می فهماند چه کمبود هایی را در بدن خود داریم . در این مطلب با علل تمایل به خوراکی های شور آشنا می شویم.

علت تمایل به غذاهای شور در چیست؟

چرا به خوردن غذاهای شور تمایل داریم ؟

گاهی اوقات ما به خوردن بعضی از غذاها تمایلاتی نشان می دهیم . این تمایلات می تواند نشان از بیماریها و کمبود ویتامین هایی در بدن ما باشد .خوردن غذاهای شور نیز یکی از این تمایلات است. از نظر متخصصان، کمبود برخی از مواد معدنی، اسیدآمینه ها یا ویتامین ها و پروتئین ها می تواند هوس خوردن ماده ای خاص را در شما ایجاد کند. پس تصور نکنید که میل تان به خوردن چنین خوراکی هایی گذرا و بی ضرر است بلکه این هوس را به عنوان یک زنگ خطر جدی بگیرید و سعی کنید کمبودی که بدن تان را به این حال انداخته با تغذیه مناسب برطرف کنید.

برخی افراد معتقدند میل به یک خوراکی، نشانه این است که بدن دچار کمبود ماده ای شده است اما همیشه این موضوع مطرح نیست. در بیشتر موارد میل به مصرف خوراکی ها مربوط به غذاهای ناسالمی می شود که ارزش تغذیه ای چندانی ندارد. میل به مصرف خوراکی های شور شایع است و معمولا در نتیجه عواملی مانند استرس بروز می کند.

بررسی برخی عوامل موثر در افزایش میل افراد به مصرف خوراکی های شور می پردازیم.

 

غذاهای شور

 تمایل به خوراکی های شور علت هایی دارد.

استرس: زمانی که میزان استرس افزایش می یابد، بسیاری از افراد برای آرام کردن خود به مصرف خوراکی های مورد علاقه شان روی می آورند. خوراکی هایی که افراد به طور معمول به خوردن آن ها تمایل دارند اغلب سرشار از نمک، قند و چربی است.
احساس کسالت و بی حوصلگی:خوردن مواد غذایی به دلیل کسالت و بی حوصلگی رفتار تغذیه ایِ روانی است. برای تعیین این که میل به مصرف مواد شور به دلیل کسالت یا گرسنگی است، باید به نشانه های گرسنگی بدن توجه کرد.
تعریق زیاد:با تعریق، میزان سدیم بدن کاهش می یابد. برای بیشتر افراد تعریق خفیف جای نگرانی ندارد. زمانی که فرد به دلیل تعریق زیاد میزان بالایی از سدیم را از دست می دهد، بدن به خوردن مواد شور تمایل پیدا می کند.
سندروم پیش از قاعدگی:در روزهای پیش از شروع عادت ماهانه، تغییرات روحی و جسمی متعددی در زنان ایجاد می شود که این تغییرات با عنوان سندروم پیش از قاعدگی شناخته می شود. تمایل به خوردن غذاهای شور علامت شایعی است که می تواند از نوسانات هورمونی ناشی شود.

برای از بین بردن این تمایلات چه باید کرد؟

محصولات لبنی کم چرب و ماهی ساردین میل کنید. در این صورت هم خدمت زیادی به سلامت استخوان هایتان می کنید و هم میل شدیدتان به غذاهای شور کنترل می شود.

 

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=67054

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0