تاریخ : شنبه, ۱۲ اسفند , ۱۴۰۲ Saturday, 2 March , 2024
0

رفتن به مشاوره چه زمانی برای زوجین لازم است؟

رفتن به مشاوره چه زمانی برای زوجین لازم است؟

رفتن به مشاوره برای بسیاری از زوج ها لازم است، زمانی که زندگی زوج ها خوب پیش نمی رود و ممکن است با مشکلاتی روبه رو شوند بهتر است از مشاور استفاده کنند.

رفتن به مشاوره چه زمانی برای زوجین لازم است؟

رفتن به مشاوره در این زمان ها لازم است

رفتن به مشاوره برای بسیاری از زوج ها گام بسیار بلند و بزرگی در روابطشان است و این اتفاق منوط به اعتراف و پذیرفتن این مسئله است که زندگی مشترک زوج ها خوب پیش نمی رود. اما این سوال پیش می آید که چه زمانی زوج ها باید به مشاوره مراجعه کنند و مشکلات خود را با یک مشاور در میان بگذارند. در اینجا ده مورد از موقعیت های که زوجین ممکن است با آن مواجه شوند و این موقعیت ها مشکلاتی را به زندگی مشترک زوجین تحمیل می کند، نیز می آید:

۱٫ زمانی که اعتماد بین زوجین مخدوش می شود. علل مخدوش شدن اعتماد می تواند به عواملی مانند رابطه عاطفی یکی از زوجین با فرد سوم معطوف گردد و یا دروغ گفتن و فریبکاری در مورد مسائل مالی نیز یکی دیگر از علل خدشه دار شدن اعتماد است. در هر صورت، بازسازی پایه های اعتماد نیاز به فضایی دارد که دو طرف آزادانه و بدون قضاوت یا سرزنش نقاط ضعف و آسیب پذیر خود را بیان کنند. این زمانی است که زوجین احتمالا به راهکارها و کمک هایی از طرف مشاور نیاز دارند.

۲٫ مشاجره های بیش از حد معمول. آیا تاکنون متوجه شده اید که ریتم زندگی روزمره شما تغییر کرده است و بیشتر به سمت دعوا و مشاجره سوق یافته باشد؟ این مشاجره ممکن است از دعواهای بسیار کوچک تا انفجارهای عظیم و اختلافات بسیار بزرگ باشد. در هر صورت، این تعداد دفعات دعوا است که اهمیت دارد و نشان دهنده مشکلات بزرگ تر و عمیق تری است.

 رفتن به مشاوره

زمانی که زوج ها نیاز به مشاور دارند

۳٫ وقتی ارتباط بین زوجین ضعیف است. زمانی که به طور مدوام احساس کج فهمی از رفتار یا گفته های شما به وجود می آید یا احساس نادیده گرفته شدن به شما در زندگی مشترک دست دهد. یکی از نتایج مثبت زوج درمانی افزایش ارتباط موثر بین همسران، شنیدن فرد مقابل و درک بهتر یکدیگر است.

۴٫ وقتی احساس می کنید که یک چیزی قطعا اشتباه است اما نمی دانید آن مسئله چیست و چرا! مشاوره زوجین، نه تنها به حل مشکلات کمک می کند بلکه می تواند در تشخیص مشکلات هم مفید باشد. درست زمانی که احساس می کنید شادابی و پویایی ازدواجتان تغییر کرده و دیگر مانند سابق با شریک زندگیتان احساس راحتی نمی کنید و یا به شکل مستمر و مداوم از چیزی مضطرب هستید؛ این روند همراه با مشکلات فوق در زندگی مشترک، نشانه های اولیه تعاملات ناسالم و یا ناکارآمد است.

۵٫ زمانی که قادر نیستید مسائلی را با شریک خود درمیان بگذارید. ممکن است اتاق مشاوره تبدیل به مکان امن برای شما گردد تا با غلبه بر ترس خود، آنچه را که قادر به گفتنش نیستید، بیان کنید.

۶-زمانی که در بحث ها و مشاجرات ناکارآمد می شوید. براساس تحقیق “جان گوتمن”، مهارت کنترل مشاجرات از سوی زوجین می تواند نشان دهد که آیا ارتباط آنها در آینده دچار شکنندگی می شود یا خیر. شاید این ناکارآمدی در زمان مشاجره و دعوا، شما یا شریکتان را ساکت کند، یا احساسات را خدشه دار کند و زوج را به فردی کینه ای و انتقام گیر تبدیل کند. متاسفانه عدم آگاهی از این وضعیت و ناکارآمدی در مشاجرات، مشکلات را بزرگتر می کند.

۷٫ وقتی وارد بحران های روحی یا جسمی شوید و دید شما را نسبت به زندگی مشترک و همسرتان تغییر کند. به عنوان مثال مرگ بچه، مشکلات و بیماری ها، بیکاری طولانی مدت، این ها همه بحران هایی هستند که دیدگاه افراد را می تواند تغییر دهد و بنیان خانواده را متزلزل کند.

۸-پیروی از الگوهای بد. مانند اینکه نتوانید کارهای خانه و خانه داری را به درستی تقسیم کنید و فقط یکی از زوجین تمام مسئولیت را برعهده بگیرد. تعامل نادرست با خانواده های زوجین، زمان خواب نامناسب و ناکافی یا اینکه نمی دانید چه میزان زمان با هم و چه میزان جدا از هم زمان صرف کنید. این مسائل به نظر ساده، می تواند مشکل ساز شود، دقیقا زمانی که نتوانید به خوبی از پس انجامشان برآیید.

۹- کاهش و یا عدم صمیمیت عاطفی و احساسی. این تقریبا کلیشه است که گفته می شود بعد از گذراندن یک دهه یا کمتر، رابطه عاطفی بین زوجین کاهش می یابد و کم می شود و بیشتر زوجین تبدیل به هم اتاقی می شوند. البته این اتفاق ممکن است به دلیل فشار زندگی رومزه و عدم توانایی زوجین در مدیریت حل مشکلات به وجود آمده نیز رخ دهد.

۱۰- کاهش ارتباط جنسی زوجین. این هم یکی دیگر از عواملی است که در صورت بروز به مشاوره در شرایط حاد و کاملا غیرمعمول، ممکن است نیاز باشد که به مشاور مراجعه کنید.

فواید حضور در مشاوره های پیش از ازدواج:

مریم دادخواه روانشناس اجتماعی گفت:افرادی که در آستانه ازدواج قرار دارند لازم است پیش از ازدواج به یک درمانگر مراجعه کنند. وی افزود:افراد باید بدانند که مشاوره پیش از ازدواج نوعی درمان است که به آن ها کمک می کند تا برای ازدواج آماده شوند.

 رفتن به مشاوره

زمانی که زوج ها نیاز به مشاور دارند

این روانشناس اجتماعی با اشاره به لزوم حضور زوج های جوان در نزد مشاوران اظهارکرد:مشاوره پیش از ازدواج، به اطمینان از اینکه شما و شریکتان یک رابطه قوی و سالم دارید، کمک می کند به همین خاطر ضروری است که افراد پیش از ازدواج به مراکز مشاوره مراجعه کنند.

دادخواه در رابطه با فواید مشاوره های پیش از ازدواج تصریح کرد:زمانی که افراد از راهنمایی های یک مشاور بهره مند شوند ازدواج پایدار تری داشته و زوجین می توانند از ضعف هایی که می تواند در زمان ازدواج و پس از ازدواج مشکل ایجاد کند، مطلع شوند.

وی با اشاره به ارائه یک پرسشنامه به زوجین پس از حضور در جلسات مشاوره ازدواج خاطرنشان کرد:در مشاوره های پیش از ازدواج، از هر یک از زوجین خواسته می شود به صورت جداگانه به یک یا چند پرسشنامه پاسخ بدهند تا دیدگاه هر کدام نسبت به دیگری و روابط ارزیابی شود.

این روانشناس اجتماعی بیان کرد:هدف از ارائه پرسش نامه به زوجین، تسریع آگاهی و تشویق زوجین به بررسی فعالانه نگرانی ها است همچنین، این پرسشنامه ها می توانند به شناسایی نقاط قوت و ضعف، و مشکلات بالقوه هر دو نفر بپردازد.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=67279

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0