تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024
1

وقتی همسران زبان یکدیگر را نمی فهمند!

وقتی همسران زبان یکدیگر را نمی فهمند!

اگر شما هم با مشکل عدم درک درست صحبت از سوی همسرتان مواجه هستید و نمیتوانید منظورتان را به همسرتان برسانید بهتر است ادامه این مطلب را از دست ندهید.

وقتی همسران زبان یکدیگر را نمی فهمند!

علت هایی که همسران از درک زبان یکدیگر قاصرند

شروع زندگی زناشویی و عدم شناخت همسران از یکدیگر باعث ایجاد کدورت هایی بین زوجین می شود . بعضی از مواقع صحبت کردن با همسر و درک اینکه چطور وچگونه با همسرانمان رفتار کنیم به شیرینی زندگی می افزاید ما در این مطلب سعی داریم شما را با دلایلی که همسران زبان یکدیگر را نمی فهمند آشنا کنیم .

اغلب خانمها وقتی در مورد همسرشان صحبت میکنند گویی در خصوص نوع دیگری از انسان صحبت می کنند که هیچ شباهتی به آنها ندارد و نکته جالب اینجاست که اگر چند خانم در خصوص روحیات و رفتار مردها صحبت کنند قطعا شنونده مرد، موجود خارق العاده ای را می تواند تصور کند که این خانمها به سختی و به اجبار با او ارتباط برقرار می کنند، غافل از اینکه این توضیحات در خصوص شریک زندگی اصلا صحیح نیست یا دست کم ضعف خانم ها را در برقراری ارتباط با همسرشان به اثبات می رساند.

برای چندمین مرتبه به همسرتان یادآوری می کنید که پارکینگ را تمیز کند، اما فردای همان روز باز می بینید تمام آشغال ها و خرت وپرت های دور ریختنی را روی زمین پخش کرده و جمع نکرده است. او به زبان فارسی صحبت می کند، شما هم فارسی صحبت می کنید. اما باز هم حرف های یکدیگر را نمی فهمید.

چرا همسرتان زبان شما را نمی فهمد؟

اصولاً چطور باید صحبت کنیم تا منظور را درست به همسرمان برسانیم و او کلمه به کلمه حرف هایمان را درک کند؟ برای چندمین مرتبه به همسرتان یادآوری می کنید که پارکینگ را تمیز کند. اما فردای همان روز باز می بینید تمام آشغال ها و خرت وپرت های دور ریختنی را روی زمین پخش کرده و جمع نکرده است … چند بار اشاره کرده اید که از عروسک های کوچولوی دوست داشتنی و موزیکال خوشتان می آید، ولی باز هم برای تولدتان یک آدم آهنی ز مخت و خشن که از آن نفرت دارید خریده است! در این مواقع همیشه زن ها از خود می پرسند مگر او صدای مرا نمی شنود؟ یا اینکه حرف های مرا نمی فهمد؟
در واقع مشکل اصلی اینجاست که لحن شما در گفتن جملات، با سبک ارتباط برقرار کردن همسرتان تفاوت دارد. دکتر لوری پان، نویسنده کتاب می گوید:اگر همسر شما با رفتار و نوع گفتار شما آشنایی کافی نداشته باشد، بعد از هر گفتگویی سوءتفاهم ها آغاز می شود. برای این که شکاف میان این فاصله های رفتاری و گفتاری برطرف شود، این تست را با دقت مطالعه کنید و در هر وضعیتی که شرح داده شده، نزدیک ترین پاسخ را انتخاب کنید. سپس با توجه به پاسخ هایتان، راه حل های مشکل را بخوانید تا دیگر لحظه هایتان را با دعوا بر سر سوءتفاهم ها هدر ندهید.

صحبت با همسر

صحبت با همسر ودرک او به شیرینی زندگی کمک می کند

● وقتی از کار منزل خسته می شوید…
الف) همسرتان را متهم می کنید که بار مسوِولیت خودش را به دوش نمی کشد. ب) با طعنه و کنایه نشان می دهید که دیگر توان ندارید و در دل امیدوارید همسرتان متوجه منظورتان شود و در کار خانه کمکتان کند. ج) هیچ چیز نمی گویید و خودتان کار ها را انجام می دهید. چون معتقدید اگر خودتان کار ها را بکنید، راحت تر است تا این که ۲ ساعت وقت بگذارید و به او یاد بدهید چطور با ماشین ظرف شویی کار کند. د) از همسرتان خواهش می کنید چند روز در هفته کار ها را انجام دهد تا شما هم کمی استراحت کنید.
همسرتان از شما می خواهد روز تعطیل آخر هفته را به سینما بروید و فیلم علمی – تخیلی مورد علاقه او را ببیند، در حالی که شما از این نوع فیلم ها متنفرید…
الف) او را سرزنش می کنید و می گویید این بدترین پیشنهادی است که او می توانسته بدهد و بهتر است به کار خودش برسد. ب) می گویید:و در دل آرزو می کنید کاش نظرش عوض شود. ج) با او می روید. شاید فیلمش خیلی هم بد نباشد. د) به او می گویید هرگز این فیلم ها را دوست ندارید و بهتر است که فیلم دیگری انتخاب کند …

● همسرتان عادت بدی دارد که شما را آزار می دهد. یک بار، وقتی که دوباره آن عادت را انجام داد…
الف) از کوره در می روید. مثلا می گویید چند بار گفتم طوری مسواک بزن که کف خمیر دندان به آینه دستشویی نپاشد؟ ب) خود شما هر بار پس از مسواک زدن با دستمال آینه را پاک می کنید و امیدوارید او نیز یاد بگیرد. ج) به خود می قبولانید که هیچ انسانی ایده آل نیست و بی عیب و نقص آفریده نشده است. د) صبر می کنید تا کارش تمام شود. سپس مشکل را مطرح می کنید و پیشنهاد می دهید وقتی شب ها دوش می گیرد، زیر دوش مسواک بزند یا هر راه حل دیگری که خودش فکر می کند از آن راه مشکل حل می شود، را انجام دهید.

● همسرتان از شما می پرسد برای هدیه تولدتان چه هدیه ای می خواهید؟…
الف) تمام مشخصات، رنگ، مدل و مارک یک قهوه جوش را به او می دهید و تا‡کید می کنید مبادا چیزی مغایر با سلیقه شما بخرد. ب) می گویید و بعد با اشاره به او می فهمانید که دوست دارید به کنسرت خواننده محبوبتان بروید. ج) می گویید و بعد به خودتان می گویید که توی این سن و سال دیگر کادوی تولد چیز بی مزه ای است و نیازی به آن نیست. د) به او می گویید خواننده محبوبتان در سالن اصلی شهر کنسرت دارد و خیلی دوست دارید که بلیت کنسرت به عنوان کادوی تولد از او هدیه بگیرید.

● شما درباره مشکلاتی که در محل کار برایتان پیش آمده صحبت می کنید. همسرتان یک پیشنهاد می دهد که زیاد مورد پسند شما نیست.
الف) او را متهم می کنید که همیشه فقط مشکل را بیشتر می کند و پیشنهادش بسیار بد است و بهتر است دیگر راجع به آن صحبت نکند. ب) در طول شام، ساکت می مانید و با او صحبت نمی کنید تا خودش متوجه شود اشتباه کرده است. ج) از او به خاطر پیشنهادش تشکر می کنید و می کوشید به طریقی آن پیشنهاد را عملی کنید. د) می گویید پیشنهادش را انجام داده اید، اما فایده ای نداشته است.

● همسرتان با پس اندازی که از حقوقش جمع کرده، بدون مشورت با شما یک تلویزیون مدل جدید و بزرگ خریده است.
الف) به او می گویید برود و آن را پس بدهد. ب) شما هم یک مرتبه وقتی با او به خرید می روید، حسابی ولخرجی می کنید تا او هم به فکر فرو رود و بفهمد اسراف و ولخرجی کار بدی است. ج) چیزی نمی گویید و با خود می اندیشید او برای پول درآوردن زحمت زیادی کشیده است وحق دارد گاهی پولش را هر طور که دوست دارد خرج کند. د) به او می گویید دفعه بعد اگر خواستی چیزی بخری، با من مشورت کن و اگر پول زیادی پس انداز کردی و نمی دانستی چکارش کنی، بهتر است با هم برویم اوراق مشارکت بخریم.

صحبت با همسر

آشنایی  همسران با یکدیگر باعث ایجاد صمیمیت بین آنها می شود  

● تعطیلات فرا رسیده و می خواهید با خانواده به مسافرت بروید. شما می گویید شیراز و همسرتان می گوید کیش.
الف) پیشنهاد بدی داده است. چون در کیش باید پول کلان خرج کرد و زیاد هم خوش نمی گذرد. ب) موقع راه رفتن سرتان را پایین می اندازید و پاهایتان را طوری روی زمین می کشید تا نشان دهید از رفتن به کیش ناراضی هستید و دوست دارید به شیراز بروید. ج) به این فکر می کنید که کیش چه منظره های زیبا و خاطره انگیزی دارد، می توانید از ساحل زیبای آن استفاده کنید و به خرید بروید. پس در آنجا هم خوش خواهد گذشت. د) با همسرتان قول و قرار می گذارید که امسال به کیش بروید و سال بعد به شیراز.

● او روز تولد شما را فراموش می کند.
الف) با ناراحتی فراوان می گویید به جهنم که فراموش کرد! ب) به او می گویید اشکالی ندارد، اما با خودتان فکر می کنید ماه آینده هم من سالگرد تولد او را فراموش می کنم تا ببینم خوشش می آید یا نه! ج) با خود عهد می بندید سال دیگر خودتان حتما به یادش بیندازید فردا روز تولدتان است. د) به او می گویید بسیار ناراحت و ناامید شده اید و برای این که فراموش کنید، پیشنهاد می دهید به یک رستوران چینی که در آن خاطرات زیادی دارید، بروید.

● همسرتان تصمیم دارد برای خواهرش که تازه ازدواج کرده، یک کادو بخرد.

از صبح به بازار رفته اید و او هنوز چیزی نخریده است. از خستگی عرقتان در آمده …
الف) اعصابتان خرد می شود و خودتان با عصبانیت یک چیزی می خرید. ب) مرتب به دست های خالی همسرتان اشاره می کنید و طعنه می زنید تا شاید بهش بربخورد و بالاخره چیزی بخرد. ج) پشت سر او به آرامی می آیید و صبر می کنید تا بالاخره چیزی پیدا کند و بخرد. د) به او می گویید اگر با من مشورت کرده بودی، به تو می گفتم که جمعه ها مغازه های بازار اکثراً تعطیل است و یک روز دیگر با هم به خرید می رفتیم.

● احساس می کنید مدتی است روابط عاشقانه و رمانتیک در زندگیتان کمرنگ شده است…
الف) از همسرتان انتقاد می کنید که هیچ وقت کاری نکرده تا شما احساس خاص و رمانتیکی پیدا کنید. ب) به او می گویید شوهر بدون هیچ دلیلی برای همسرش یک سبد گل خریده است و امیدوارید او منظور شما را درک کند. ج) به خودتان نهیب می زنید بیدار شو! رمانتیک بودن برای نوجوانان و شخصیت های رمان های دانیل استیل است، نه برای تو. د) به او می گویید احساس می کنم روابطمان کمی سرد و بی روح شده است. بهتر است برای این که از این کسالت بیرون بیاییم، هفته ای یک شب برویم بیرون و تفریح کنیم. پاسخ های خود را علامت زدید؟ حالا تعداد دفعاتی که الف، ب، ج. یا د. را انتخاب کرده اید، با هم جمع کنید و ببینید کدام بیشتر امتیاز می آورند. سپس کلید پاسخ ها را بخوانید. برای هر پاسخ، یک توضیح کامل ارائه داده شده است. در هر توضیح، خصوصیات خوب و خصوصیات بد شما ارائه می شود و نیز این که چطور صحبت کنید تا همسرتان درکتان کند و حرف هایتان را بفهمد.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=67094

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0