تاریخ : پنجشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 20 June , 2024
2

ماجرای جالب ضرب المثل “جوینده یابنده است”

ماجرای جالب ضرب المثل “جوینده یابنده است”

ضرب المثل ها برگرفته از داستان های قدیمی هستند که تا امروز هم در زندگی ما تاثیر گذار بوده اند مانند ضرب المثل پرکاربرد “جوینده یابنده است”.

ماجرای جالب ضرب المثل “جوینده یابنده است”

آشنایی بیشتر با ضرب المثل ” جوینده یابنده است

بسیاری از اوقات در زندگی با اتفاقاتی مواجه می شویم که ملاحظه می کنیم ناخودآگاه این اتفاق شبیه به یک ضرب المثل قدیمی است و یا حتی گاهی قبل از اینکه اتفاقی به وقوع بپیوندد افراد این ضرب المثل ها را به کار می گیرند تا کاری که قرار است انجام بدهند با الهام از ضرب المثل های تاثیر گذار منتج به نتیجه شود. در این مطلب قصد داریم به معنی و ریشه ضرب المثل ” جوینده یابنده است” بپردازیم.

ضرب المثل جوینده یابنده است کجا استفاده میشه؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه این ضرب المثل را معنی کنیم باید بدانید که ضرب المثل “جوینده یابنده است” دلالت به کسی دارد که تلاش بسیاری می کند و به مقصد می رسد و به نوعی دست از جستجو بر نمی دارد، چرا که هیچ چیزی در برابر پشتکار و تلاش انسان دست نیافتنی و غیر ممکن نمی باشد. بنابراین دستیابی و رسیدن به هدف از آنِ کسی خواهد شد که در راه رسیدن به آن تلاش و کوشش فراوانی کند.

تلاش برای رسیدن به هدف

داستان و ماجرای جالب ضرب المثل “جوینده یابنده است”

این ضرب المثل پرکاربرد در زندگی بسیاری از افراد صدق می کند. به همین منظور ریشه و معنی کامل آن را در قالب ۲ داستان کوتاه در اختیارتان قرار خواهیم داد تا مفهوم آن بیش از پیش برایتان ملموس تر باشد.

داستان اول “ضرب المثل جوینده یابنده است”

در زمان حضرت داوود علیه السلام مرد فقیری وجود داشت که تمام روزهای عمر خود را همواره در حال دعا بود تا از خداوند بخواهد که بدون هیچ رنج و زحمتی به او روزی برساند و در دعا هایش از خداوند متعال خواستار این بود که:خدایا به خاطر اینکه تو مرا بسیار تنبل خلق کرده ای پس خودت روزی رسانم باش، من همچون آن دراز گوشی هستم که پشتم زخم شده است و نباید بار سنگینی بر پشتش بگذاری:

روزیی خواهم به ناگه بی تعب

که ندارم من ز کوشش جز طلب

وی سال ها به تکرار این دعا پرداخت بدون اینکه به دنبال کاری برود. زمانی که مردم چنین رفتاری از او مشاهده می کردند اقدام به تمسخر و سرزنش وی کرده و میگفتند:مگر میشود بدون رنجی، گنجی میسر شود؟ و برای اینکه عیب کارش را در مقابل چشمانش محرز کنند خطاب به او می گفتند:نگاهی به داوود پیامبر بینداز و ببین که او با وجود اینکه صاحب معجزات بسیار زیادی می باشد اما با این حال دست از کار و کوشش برنمیدارد و با زره بافی رزق و روزی خود را به دست می آورد.

با همه تمکین، خدا روزی او

کرده باشد بسته اندر جستجو

بی زره بافی و رنجی روزیش

می نباید با همه پیروزیش

اما آن مرد همچنان مصمم بود و با اصرار فراوان از خداوند متعال طلب روزی بی رنج و زحمت می کرد.

تا که شد در شهر، معروف و شهیر

کو زانبان تهی جوید پنیر

شد مثل در خام طبعی آن گدا

او از این خواهش نمی آمد جدا

ولی از آنجایی که گفته اند “جوینده یابنده بود” ، دعای آن مرد سرانجام اجابت شد و اتفاق بزرگی برایش رخ داد. روزی از روزها صبح زود که مشغول آه و ناله و زاری بود مشاهده کرد که گاوی دوان دوان آمد و پس از شکستن چفت در با شاخ خودش ، وارد خانه اش شد. آن مرد بلافاصله از جای خود برخاست و اقدام به بستن پاهای گاو کرد و گلویش را برید و سپس به سراغ قصاب رفت تا او را پیدا کرده و پوست گاو را جدا کند.

کم نمی کرد از ادعا و ابتهال

کرد اجابت مستعان ذوالجلال

گرگران و گرشتابنده بود

عاقبت جوینده یابنده بود

معنی جوینده یابنده است

داستان دوم “ضرب المثل جوینده یابنده است”

آورده اند که روزی از روزها دانشجویی سر کلاس ریاضی ناخودآگاه به خواب فرو می رود. در لحظات پایانی کلاس به خاطر سر و صدای حاضرین در کلاس از خواب می پرد. همین که چشمانش را باز میکند چشمش به تخته سیاه کلاس می افتد و با عجله دو مسئله ای که روی تخته نوشته شده بود را یادداشت می کند.

دانشجو پیش خود فکر می کند که استاد این دو مسئله را به عنوان تمرین به آنها داده است، به خاطر همین تمام روز و شب را در تلاش برای حل کردن آنها بود.

با تمام تلاش هایی که کرد هیچکدام را مسئله ها را نتوانست حل کند ولی به مدت یک هفته دست از تلاش و کوشش برنداشت تا در نهایت توانست یکی از مسائل را حل کند و پس از این کار آن را به کلاس آورد. استاد از این کار دانشجو بسیار مات و مبهوت شده بود چرا که او آن دو مسئله را به عنوان مسائل غیر قابل حل ریاضی به دانشجویان معرفی کرده بود.

در مثنوی مولوی در این باره آمده است:

کان جوان در جست و جو بد هفت سال

از خیال وصل گشته چون خیال

سایه حق برسر بنده بود

عاقبت جوینده یابنده بود

گفت پیغامبر که چون کوبی دری

عاقبت زان در برون آید سری

چون نشینی برسر کوی کسی

عاقبت تو هم روی کسی

چون زچاهی می کنی هر روز خاک

عاقبت اندر رسی در آب پاک

جمله دانند این اگر تو نگروی

هر چه می کاریش روزی بدروی

معنی ضرب المثل ها

سخن آخر

با خواندن این دو داستان تاثیر گذار و انگیزشی دانستیم که هر آنکه جویای کار یا هدفی باشد بالاخره می تواند آن را به دست بیاورد چرا که هرچیزی در نگاه انسان مهم باشد می تواند با تلاش و کوشش به آن برسد فقط کافیست در راه رسیدن به این اهداف بزرگ که در سر دارد سرزنش و ارتعاشات منفی اطرافیانش را نادیده بگیرد و تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا در نهایت به مقصود خود برسد.

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=117235

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0