تاریخ : چهارشنبه, ۲ اسفند , ۱۴۰۲ Wednesday, 21 February , 2024
2

استفراغ نهنگ کیلویی ۲۷۰ میلیون تومان! + عکس

استفراغ نهنگ کیلویی ۲۷۰ میلیون تومان! + عکس

عنبر سائل گرانترین ماده ای است که در صنعت عطرسازی از آن استفاده می شود،در ادامه با این ماده قیمتی بیشتر آشنا شوید.

استفراغ نهنگ کیلویی ۲۷۰ میلیون تومان! + عکس

استفراغ نهنگ گرانترین ماده صنعت عطر سازی!

برخی مواد اولیه صنعت عطرسازی از منابعی به دست می آیند که شاید حتی تصورش هم سخت باشد. ذهنیت رایج این است که تمام عطرها از گل ها تهیه می شوند؛ اما امروزه مواد اولیه بیشماری از جمله مرکبات، ادویه ها، انواع چوب ها و … در عطرسازی به کار می روند.

هرچه مواد مورد استفاده در عطر کمیاب تر باشد گرانتر است مانند عود – عنبر – اسانس گل محمدی و….

عطر های خوشبو برای تولید شدن و به دست مصرف کننده رسیدن راه های زیادی را طی می کنند اما همه این راه ها زیاد خوشبو و معطر نیستند و برای آن ها باید زحمات زیادی کشید و پول زیادی خرج کرد.

عنبر سائل همان استفراغ نهنگ است که در ساحل آب های آزاد یافت می شود. این ماده گرانترین ماده در صنعت عطرسازی است که برای ماندگاری بوی عطر مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت یک کیلو از این ماده حدود ۷۰ هزار دلار معادل ۲۷۰ میلیون تومان است.

 

نهنگ

استفراغ نهنگ ماده ای گرانقیمت

این ماده را میتوان در اقیانوس آتلانتیک یافت.در ماداگاسکار-افریقای جنوبی- برزیل-استرالیا-نیوزلند-چین – ژاپن و مالدیو میتوان این ماده رو یافت کرد.

تشکیل عنبر در روده وال به این صورت است که پس از بلعیدن آبزیان دیگر و در واکنش به خارش مداوم ناشی از پوزه تیز ماهی های مرکب و بخش های غیرقابل هضم آن ها (و یا شاید برای محافظت در مقابل آسیب از سوی آن ها) ترشحاتی تولید می کند. این ماده به دلیل خاصیت های دارویی و رایحه خوش آن حتی در دوران باستان هم بسیار با ارزش بوده است. سپس نهنگ عنبر این تکه های سنگ مانند را بالا میاورد -استفراغ میکند- و این تکه های سنگ مانند در ساحل مانده و بر اثر هوازدگی و آفتاب تبدیل به ماده با ارزشی به نام عنبر میشوند که در صنایع عطر و ادکلن سازی کاربرد دارد.

امروزه در امریکا استفاده از عنبر طبیعی ممنوع است ولی هنوز بسیاری از شرکت های فرانسوی از آن در ادکلن های خود استفاده میکنند. 

 

عطر

 

 عنبر تازه، سیاه و نیمه چسبناک

عنبر تازه، سیاه و نیمه چسبناک بوده، رایحه خوشی نداشته و در صنعت عطرسازی ارزشی ندارد. اما وقتی سال ها در معرض هوا و آفتاب اقیانوس قرار می گیرد، اکسید شده و به ماده ای با رایحه دلپذیر تبدیل می گردد که روی سطح آب شناور است. عنبر یکی از عناصر اساسی عطرسازی است و به عنوان اسانسی برای تثبیت بوی مطبوع به کار می رود و گفته می شود دوام فوق العاده ای دارد. این ماده، با حرارت تقریبا به طور کامل تبخیر می شود.

 

 

 

ماده خوشبو

 

 عنبر اکسید شده

کشف عنبر
بر اساس یکی از منابع در سال ۱۸۲۰ دو شیمی دان فرانسوی عنبر را کشف و ویژگی های آن را بررسی کردند و آن را عنبرین نامیدند که یکی از ترکیبات اصلی فعال معطر عنبر است. از آن موقع به بعد مطالب زیادی در مورد رایحه عنبر به ویژه خوش بوترین مشتق اکسایشی عنبرین منتشر شد. این ها موادی هستند که در گونه های متنوع گیاهان، جانوران و میکروارگانیسم ها تشکیل می شوند.

 

 از آنجا که عنبر، گران و کمیاب است در بیشتر عطرها به جای آن از مواد مصنوعی استفاده می شود. عنبرین جزء فعال اصلی عنبر است و بوی شیرینی شبیه کارامل و تنباکو دارد. نمک نیز یکی دیگر از اجزاء عطرهاست که بوی سبک و تازه دریا که در عنبر نهفته است را به همراه دارد.

 

 

ماده گرانقیمت

Ambre Eternel Guerlain

 عنبر می تواند سال ها روی آب دریا شناور بماند. دقیقا مشخص نیست که چه مدت زمان برای عمل آمدن آن لازم است اما معمولا ۲۰ تا ۳۰ سال، مطلوب به نظر می رسد. نمی توان سن دقیق یک تکه عنبر را بر اساس ظاهر آن تخمین زد. با این حال می توان با دقت به عوامل مختلفی همچون ضخامت لایه سفید خارجی، رنگ داخلی و بو، عمر یک تکه عنبر را تخمین زد.

نحوه شناسایی
عنبر یک محصول بسیار تخصصی است و شناسایی دقیق آن به تجربه و تخصص نیاز دارد. در حالی که گاهی اوقات ممکن است با ظاهر کاملا «معمولی» یافت شود، همچنین می تواند در اشکال و رنگ های بسیار غیر عادی نیز یافت شود و به همین دلیل شناسایی آن نیز دشوار است.

آزمون «سوزن داغ» می تواند اطلاعات اولیه ای ارائه کند. نکته مهم و قابل توجه این است که همیشه عنبر (با هر کیفیتی) پس از برخورد سوزن داغ به آن، ذوب شده و به مایعی براق، تیره رنگ و چسبنده تبدیل خواهد شد. اگر به هر ماده جامد و سخت دیگری به همین شکل حرارت دادید و ذوب نشد، پس نمی تواند عنبر باشد.

انواع عنبر

عنبر سفید/خاکستری:عنبری است که لایه خارجی سفید یا تقریبا سفید و رنگ داخلی روشنی دارد. معمولا این انواع، از لحاظ اندازه کوچک تر هستند زیرا مدت بیشتری در اقیانوس بوده اند. رایحه آن ها نیز کمی شیرین است.

عنبر استاندارد:این ماده معمولا قهوه ای/خاکستری یا به رنگ خاکستر است. بوی خوبی دارد اما کمی سفت است. این مدل تکه های بزرگتری دارد و از چند لایه تشکیل شده است.

عنبر سیاه کم کیفیت:این مدل خیلی سفت، سخت یا خیلی نرم است. 

 

استفراغ نهنگ

انواع عنبر سیاه و سفید و خاکستری

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=3831

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0