تاریخ : دوشنبه, ۱۴ اسفند , ۱۴۰۲ Monday, 4 March , 2024
2

رنگ فلامینگو چطور از خاکستری به صورتی تغییر می کند؟

رنگ فلامینگو چطور از خاکستری به صورتی تغییر می کند؟

یکی از مشخصه های جالب توجه زندگی پرندگان در تغییر رنگ فلامینگوها خلاصه شده است ، تا به حال به این فکر کرده اید که چرا فلامینگوها از خاکستری به رنگ زیبای صورتی می رسند.

رنگ فلامینگو چطور از خاکستری به صورتی تغییر می کند؟

راز تغییر رنگ فلامینگوها چیست؟

فلامینگو از زیباترین پرندگان جهان است و با رنگ صورتی و یا مایل به نارنجی خود از سایر حیوانات و پرندگان متمایز می شود. اما آیا می دانستید که این رنگ اصلی فلامینگوها نیست. پر جوجه های فلامینگو خاکستری رنگ است، پس چرا رنگ فلامینگوهای بالغ صورتی می شود و این رنگ از کجا می آید؟

رنگ فلامینگو

رنگ صورتی فلامینگو به خاطر نظام “غذایی گزینشی” او شکل می گیرد. فلامینگوها به طور اساسی غذای خود را از موجودات دریایی مانند میگوها و جلبک های سرشار از رنگ های طبیعی به نام “کاروتن” تأمین می کنند. کاروتن همان رنگی است که منجر می شود تا میگو در زمان پخته شدن از رنگ خاکستری به رنگ صورتی دربیاید.

کاروتن باعث می شود تا فلامینگو رنگ متمایز صورتی بگیرد و آن را حفظ کند. اگر فلامینگوها هم مانند سایر پرندگان از حشرات، دانه ها و یا توت و…تغذیه می کردند، رنگ پرهای آنها هم سفید و یا در نهایت مایل به صورتی خیلی کمرنگ می گردید.

رنگ فلامینگو
فلامینگوها از قدیمی ترین گونه های پرندگان بر روی زمین هستند

رنگ فلامینگو
این پرندگان جلبک های دریایی و آبزیانی را می خورند که حاوی رنگدانه های “کارتنوئید” هستند
رنگ فلامینگو
فلامینگوها که به میزان بیشتری از جلبک ها و آبزیان تغذیه می کنند پر رنگ تر از بقیه هستند، به همین دلیل فلامینگوهای کاراییب صورتی تر از فلامینگو مناطق خشک مثل ناکورو و کنیا هستند

با وجود این که جلبک ها و خزه ها اصولا در نظام غذایی انسان ها نیستند، اما ما انسان ها هم روزانه غذاهای سرشار از کاروتن را میخوریم. کاروتن باعث قرمزی، زردی، و رنگ نارنجی بسیاری از میوه ها و سبزیجات است؛ از جمله ی آنها هویج، زردآلو، انبه، سیب زمینی شیرین و کدو حلوایی است، اما چون انسان ها علاوه بر اینها مواد غذایی دیگری را هم در برنامه ی غذایی خود دارند پس جای نگرانی نخواهد بود که رنگ پوست انسانها همانند پر فلامینگوها به رنگ صورتی پررنگ یا نارنجی دربیاید.

 
رنگ فلامینگو
 
رنگ فلامینگو

 

منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=48538

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0