تاریخ : چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 22 May , 2024
0

دلیل کدر شدن زیورآلات و سیاه شدن رنگ نقره

دلیل کدر شدن زیورآلات و سیاه شدن رنگ نقره

از مهم ترین دلایل کدر شدن زیورآلات می توان به استفاده از شوینده های قوی اشاره کرد. در ادامه شما را با دلیل کدر شدن زیورآلات و نحوه جلوگیری از آن آشنا می کنیم و اطلاعات بسیار مفیدی را در این زمینه در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دلیل کدر شدن زیورآلات و سیاه شدن رنگ نقره

دلیل کدر شدن زیورآلات بسیار زیاد نیست و شما می توانید با شناخت آن ها از این مشکل جلوگیری کرده و همیشه جواهراتی تمیز و براق داشته باشید. بدلیجات ها و حتی طلاها و سایر جواهرات شما ممکن است بعد از این که مدتی از آن ها استفاده کردید کدر شوند و رنگ اصلی آن ها تغییر پیدا نماید از این جهت قصد داریم دلیل اصلی این مورد را به همراه روش های پیشگیری برای شما بررسی کنیم.

استفاده از صابون برای تمیز کردن زیور آلات

برای این که رنگ اصلی جواهرات شما تغییر پیدا نکند و رنگ اصلی آن ها را همیشه با خود داشته باشید باید هر از چند گاهی آن ها را تمیز کنید در غیر این صورت ممکن است بعد از مدت ها این کار بسیار سخت باشد. در واقع بدلیجات ها معمولا بعد از این که در معرض هوا و یا آب قرار می گیرند تغییر رنگ می دهند و کدر تر می شوند. در ادامه تکنیک هایی را برای شما بررسی می کنیم که می توانید با استفاده از آن ها زیورآلات خود را براق تر کنید.

 تمیز کردن زیور آلات

صابون

یکی از ساده ترین روش هایی که می توانید با استفاده از آن بدلیجات خود را از کدر شدن نجات دهید استفاده از صابون می باشد. استفاده از صابون هایی که نرم می باشند و اسیدیته آن ها بسیار کم می باشد می تواند برای تمیز کردن این مورد بسیار مناسب باشد. در واقع اگر از این ماده شوینده استفاده کنید می توانید منجر به معطر شدن بدلیجات خود شده و آن ها را به درستی تمیز کنید در واقع زمانی که بدلیجات شما کدر می شود ممکن است بوی نامطبوعی را ایجاد کند.
برای استفاده از این روش باید ابتدا زیورآلاتی که کدر شدن اند را با مقداری صابون و آب ولرم بشویید و بعد از این که این کار را به شکل کامل انجام دادید می توانید به راحتی با استفاده از یک دستمال نرم و تمیز آن را خشک کنید. در نظر داشته باشید که اگر از مواد شوینده خانگی استفاده می کنید باید حواستان باشد که خاصیت خورندگی بالایی نداشته باشد در غیر این صورت ممکن لاست زیورآلات شما آسیب ببینند.

نکته : یادتان باشد که بدلیجات خود را برای مدت طولانی در آب و یا محلول آب و مواد شوینده رها نکنید زیرا این کار برای آن ها بسیار مضر می باشد.

شامپو بچه

معمولا شامپوهایی که با نام شامپو بچه در بازار یافت می شوند دارای میزان اسیدی بسیار کمی می باشند و برای براق شدن بدلیجات می توانید از این شامپوها استفاده کنید. این مورد به بدلیجات شما آسیب وارد نمی کند و استفاده از آن بسیار راحت می باشد. برای استفاده از شامپو بچه کافی است تا مقداری از این شامپو را در حد چند قطره به درون آب ولرم بریزید و با استفاده از مسواک زیورآلات خود را تمیز کنید. بعد از این کار کافی است تا با آب خنک آن ها را بشویید و حتما خشک کنید.

براق کردن نقره

اسپری پاک کننده عینک

این اسپری ها برای تمیز کردن زیورآلات و پیشگیری از کدر شدن آن ها بسیار خوب می باشد و می تواند دوباره درخشش را به آن ها باز گرداند. در واقع این پاک کننده ها را باید سریع بشویید در غیر این صورت ممکن ایست به زیورآلات شما آسیب هایی وارد نماید و مشکلاتی را برایتان به همراه داشته باشد.
بهتر است برای زیورآلاتی که نزدیک به بدن می باشند مانند گوشواره های خود از این مورد استفاده نکنید و حتما بعد از این که تمیز کردید باید با آب خنک آن ها را بشویید و خشک کنید. سعی کنید از مواد شوینده قوی برای شستن این موارد استفاده نکنید زیرا خاصیت خورندگی که دارند می تواند آسیب بسیاری به فلزات وارد نماید.

لیمو ترش

یکی دیگر از روش هایی که می توانید از آن برای براق شدن و تمیز کردن جواهرات خود استفاده کنید کمک گرفتن از لیمو ترش مکی باشد. لیمو ترش دارای خاصیت اسیدی می باشد و شما می توانید با استفاده از این مورد جواهرات خود را مانند روز اول نو کنید. برای تمیز کردن زیور آلات بدلی کافی است یک عدد لیمو را نصف کنید و آن را روی بدلیجات کدر شده قرار دهید.
برای این که این مورد تاثیر بسیار بیشتری بگذارد می توانید آن را با مقداری جوش شیرین مخلوط کرده و بعد با استفاده از یک مسواک مواد مخلوط شده را روی بدلیجات خود بکشید. البته این مورد برای بدلیجاتی می باشد که بسیار حساس نیستند.

 چگونه بدلیجات استیل را براق کنیم؟

سرکه

از دیگر روش های بسیار خوبی که برای پیشگیری از کدر شدن زیورآلات و یا حتی تمیز کردن آن ها استفاده می شود استفاده از سرکه می باشد. می توانید با یک مسواک نرم تمامی حفره هایی که در زیورآلات شما وجود دارد را تمیز کنید.
بعد از این کار باید مخلوطی از آب و سرکه سفید را با استفاده از پنبه بر روی بدلیجات بکشید. یادتان باشد که سرکه ها معمولا دارای میزان اسیدیته بالایی می باشند از این جهت زمانی که از آن استفاده می کنید باید دقت بالایی داشته باشید و همچنین از جواهرات خود مطمئن باشید که استحکام بالایی دارند و سرکه به ان ها آسیبی وارد نخواهد کرد.

تمیز کردن بدلیجات

الکل برای تمیز کردن زیورآلات کدر شده

یکی از بهترین راه هایی که می توانید برای این کار در نظر بگیرید این است که زیورآلات خود را با استفاده از الکل تمیز کنید. این روش از بهترین روش هایی می باشد که می توانید استفاده کنید و هیچ آسیبی به جواهرات شما وارد نخواهد شد. این روش حتی از آب نیز بهتر می باشد و آسیب رسانی بسیار کمی دارد.

براق کردن جواهرات سنگ دار

بسیاری از سنگ های قیمتی هستند که به بدلیجات ها ارزش بسیار بالایی می بخشند. وجود هر نوع سنگ در بدلیجات باعث می شود که شما نتوانید آن را به درستی تمیز کنید زیرا ممکن است به این سنگ ها آسیب برسانید. برای تمیز کردن این نوع بدلیجات ها باید آن ها را به گونه ای تمیز کنید که به سنگ ها آسیبی وارد نکنید.
برای تمیز کردن این جواهرات بهتر است با استفاده از یکپارچه این بدلیجات را به مواد تمیز کننده آغشته کرده و با استفاده از یک پارچه دیگر آن را تمیز کنید. در نظر داشته باشید که زیاد شستن این زیورآلات می تواند منجر به نفوذ آب بیش تر به درون آن ها شود و از طرفی ماندگار شدن آب در آن ها می تواند منجر به شل شدن چسب ها شده و در نهایت ممکن است آن ها را از زیورآلات شما جدا سازد.

 نگهداری از زیورآلات

نکات مهم نگهداری از زیورآلات

برای این که بتوانید از زیورآلات استفاده کنید نیاز است تا یک سری نکاتی را بدانید تا بتوانید کدر شدن آن ها را به راحتی تمیز کنید و از کدر شدن مجدد آن ها پیشگیری کنید. در ادامه یک سری نکات مراقبتی از زیورآلات را برای شما بررسی می کنیم.

برای این که زیورآلات شما سالم بماند بهتر است آن ها را در جعبه های خود نگهداری نمایید و به هیچ عنوان آن ها را روی یک دیگر و به صورت فشرده قرار ندهید.
بهتر است آن ها را در یک کیسه ابریشمی و یا مخمل نگهداری کنید.
برای تمیز کردن زیورآلات خود باید از یک دستمال ضد لک استفاده کنید در غیر این صورت ممکن است نتوانید به راحتی آن ها را تمیز کنید و دوباره کاری خواهد شد. در صورتی که دستمال ضد لک ندارید می توانید از دستمال عینک استفاده کنید.
از نم گیر ها استفاده کنید و چند تایی از آن ها را در کنار بدلیجات خود قرار بدهید تا بتوانید از رطوبت محیط کم کرده و در نتیجه زیورآلات شما دیر تر کدر خواهند شد. از مهم ترین این نم گیر ها می توان به ژل سیلیکا اشاره کرد.

بدلیجات خود را در معرض اکسیژن قرار ندهید زیرا اکسیژن می تواند منجر به اکسید شدن و کدر شدن زیورآلات خواهد شد.
سعی کندی بدلیجات هایی که جنس هایی متفاوت دارند را در کنار یک دیگر قرار ندهید زیرا این مورد می تواند منجر به واکنش دادن دو فلز با یک دیگر شده و بدلیجات شما غیر قابل استفاده خواهد شد.
بعد از هربار استفاده از زیورآلات می توانید آن ها را تمیز کنید و در یک کیسه خالی از هوا آن را نگه دارید. این کار به پیشگیری از کدر شدن زیورآلات کمک می کند و شما می توانید از آن ها بیش تر استفاده کنید.
جواهرات خود را نباید به مدت طولانی در یک کیسه نگهداری کنید. این کار ممکن است منجر به ایجاد رطوبت شده و یا ممکن است رطوبت به هر نحوی به آن ها برسد و منجر به کدر شدنشان شود.
اگر از یک مسواک برای تمیز کردن زیورآلات خود کمک می گیرید باید از تمیز بودن ان اطمینان پیدا کنید در غیر این صورت ممکن است بدلیجات شما بسیار آسیب ببیند.
سعی کنید بدلیجات خود را در یک محیط خشک، خنک و دور از گرما و رطوبت نگه دارید تا بتوانید به مدت بیش تری از آن ها استفاده کنید.

منبع : www.delgarm.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=120436

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0