تاریخ : جمعه, ۴ اسفند , ۱۴۰۲ Friday, 23 February , 2024
0

آخرین خبرها از مهلت پرداخت جریمه رانندگی

آخرین خبرها از مهلت پرداخت جریمه رانندگی

در این مقاله به صورت کامل مهلت پرداخت جریمه، نحوه اعتراض و راه پرداخت خلافی خود را بررسی می کنیم.

آخرین خبرها از مهلت پرداخت جریمه رانندگی

برای اطلاع از آخرین اخبار مهلت پرداخت جریمه رانندگی همراه ما باشید

اگر تا ۲ ماه آینده جریمه خودرو خود را پرداخت نکنید، جریمه شما ۲ برابر خواهد شد! همیشه پرداخت خلافی خودرو یکی از مهم ترین دغدغه های رانندگان بوده است. با مطالعه این مقاله از آخرین مهلت پرداخت جریمه رانندگی و جریمه هایی که دو برابر می شوند، مطلع خواهید شد. در انتهای مقاله هم راهی را به شما یاد خواهیم داد تا در کمتر از ۳ دقیقه بتوانید جریمه رانندگی خود را پرداخت کنید. 

پرداخت جرایم رانندگی تا چه زمانی مهلت دارد؟ 

بسیاری از راننده ها و مالکان وسایل نقلیه ممکن است در سال یک یا دو بار اقدام به دریافت خلافی خودرو کنند. برخی اوقات مبلغ درج شده در برگه خلافی، رانندگان را شگفت زده می کند. بسیاری از ارقام سنگین و بالای درج شده در برگه خلافی به دلیل عدم اطلاع از جریمه هایی است که دو برابر می شوند. 

طبق ماده ۵ قانون راهنمایی و رانندگی، مالک وسیله نقلیه تا ۶۰ روز پس از صدور قبض جریمه برای دریافت، اعتراض و پرداخت مبلغ جریمه فرصت دارد. در صورتی که مالک از این فرصت استفاده نکند، جریمه به صورت خودکار ۲ برابر خواهد شد. 

البته باید دقت داشت که این افزایش مبلغ جریمه صرفا برای جریمه از طریق روش های تسلیمی، الصاقی و خودداری انجام می شود. در روش های دوبرگی و ثبت با دوربین مبلغ جریمه ۲ برابر نخواهد شد. احتمالا برای شما سوال شده که منظور از جریمه تسلیمی یا الصاقی چیست و چه تفاوتی با دیگر جریمه ها دارند. 

آشنایی با انواع جریمه راهنمایی و رانندگی بر اساس آخرین قوانین 

مهلت پرداخت جریمه رانندگی وابستگی مستقیم به نوع جریمه شدن اتومبیل توسط پلیس دارد. برخی اوقات یک سهل انگاری باعث می شود که جریمه خودرو افزایش یابد. 

قبض جریمه تسلیمی؛ توقف، بررسی مدارک و تحویل برگ جریمه! 

اولین نوع جریمه، جریمه تسلیمی است. منظور از جریمه تسلیمی این است که پلیس به خاطر تخلف خودرو شما متوقف کرده و مدارک ماشین را بررسی می کند. سپس برگ جریمه را در محل صادر کرده و تحویل راننده می دهد. 

قبض جریمه الصاقی؛ برگه زیر برف پاک کن! 

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که مدتی خودرو خود را در جایی پارک کنید و موقع برگشت ببینید که پلیس در زیر برف پاک کن خودرو، یک برگ جریمه گذاشته است!  این قبض جریمه به جریمه الصاقی معروف است. 
قبض جریمه

قبض جریمه دوربین؛ جدیدترین مدل جریمه کردن خودروها

تا چند سال پیش خبری از جریمه دوربینی نبود و عموم جریمه ها تسلیمی یا الصاقی بودند. اما به واسطه استفاده پلیس از دوربین های راهنمایی و رانندگی، به سرعت قبض جریمه برای رانندگان متخلف صادر می شود. دوربین های صادرکننده جریمه راهنمایی و رانندگی خود به دو دسته هوشمند و اپراتوری تقسیم می شوند. 
دوربین های هوشمند به دلیل بهره گیری از هوش مصنوعی و تحلیل داده ها به سرعت می توانند پلاک اتومبیل را تشخیص داده و برگه جریمه صادر کنند.  
در دوربین های اپراتوری یک اپراتور انسانی اقدام به جریمه خودروها می کند. در مراکز کنترل ترافیک و رصد جاده ها، نیروهای زیادی وجود دارند. بخشی از وظایف این نیروها جریمه خودروهای متخلف است. 

جریمه دو برگی؛ جریمه ای برای دو تخلف رانندگی 

گاهی اوقات پلیس به دلیل تخلف، به یک خودرو دستور ایست می دهد. راننده خودرو ممکن است عمداٌ یا سهواً تخطی کرده و نسبت به دستور پلیس بی اعتنا باشد. در این صورت پلیس قبض جریمه دوبرگی صادر می کند. یک جریمه به دلیل سرپیچی از دستور پلیس و جریمه دوم مربوط به تخلف راهنمایی و رانندگی خودرو مذکور است.

جریمه خوددداری 

اگر در روش تسلیمی راننده از قبول قبض جریمه خودداری کند یا پس از توقف و صدور برگ جریمه اقدام به فرار از محل کند، پلیس راهنمایی و رانندگی می تواند قبض جریمه خودداری را صادر کند. این مورد در سوابق راننده و خودرو ثبت و ضبط می شود. 

چطور می توان نسبت به جریمه راهنمایی و رانندگی اعتراض کرد؟ 

گفتیم که مهلت پرداخت جریمه رانندگی ۶۰ روز پس از صدور قبض جریمه است. در این ۶۰ روز و در صورتی که راننده به جریمه صادر شده معترض باشد، باید به پلیس ۱۰+ مراجعه و اعتراض خود را ثبت کند. معمولا پس از گذشت ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت از ثبت اعتراض، نتیجه نهایی توسط پلیس اعلام می شود. 

چطور خلافی خودرو را پرداخت کنم؟ آیتول بهترین راه پرداخت خلافی ماشین 

برای پرداخت خلافی ماشین کافی است به سایت آیتول مراجعه کنید. آیتول، سامانه جامع خودرو من امکان پرداخت آنلاین و سریع خلافی خودرو را در کمتر از ۳ دقیقه فراهم کرده است. در کنار پرداخت خلافی ماشین می توانید از خدمات ویژه آیتول مثل استعلام قیمت بیمه ماشین و خرید بیمه شخص ثالث نیز استفاده کنید. 

چطور می توانیم از آیتول استفاده کنیم؟ 

برای شروع کافی است به سایت آیتول مراجعه کنید. در سایت آیتول خدمات مختلفی مثل پرداخت عوارض سالیانه خودرو، مشاهده قیمت و خرید بیمه از معتبرترین شرکت های بیمه ای کشور ارائه می شود. کافی است شماره پلاک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید تا بتوانید ریزخلافی خودرو را مشاهده کنید.  
پرداخت آنلاین جریمه

 با آیتول، همه خدمات خودرو را یکجا داشته باشید! 

آیتول، سامانه جامع خودرو من ارائه دهنده کامل ترین خدمات مرتبط با خودرو است. از پرداخت خلافی تا تعویض روغن خودرو را آیتول سریع و آسان در اختیار شما قرار می دهد. استعلام نرخ بیمه شخص ثالث بیمه ایران و شرکت های معتبر دیگر، مشاوره حقوقی، پرداخت عوارض آزادراهی و خرید طرح ترافیک از خدمات پرکاربرد آیتول است. در کنار سایت می توانید اپلیکیشن آیتول را هم دانلود کنید و همه این خدمات را بر روی تلفن همراه خود داشته باشید. برای شروع همین الان عبارت «آیتول» را جستجو کنید و وارد سامانه جامع خودرو من شوید. 
 
منبع : namnak.com
لینک کوتاه : https://mag.tanposh-parsi.com/?p=28385

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0